kozmos.hr
Astronomija

Pulsari: Ključ za razotkrivanje misterija tamne tvari?

Umjetnički prikaz pulsara. Izvor: NASA.
objavljeno

Tamna tvar je jedan od najvećih misterija svemira, a njezine potencijalne čestice, iako neuhvatljive, predmet su intenzivnog istraživanja. Nedavna studija objavljena u časopisu Physical Review Letters postavlja intrigantno pitanje: mogu li pulsari, snažne zvijezde koje zrače intenzivnu energiju, pomoći u otkrivanju tajanstvenih čestica tamne tvari poznatih kao aksioni?

Dok je trenutna znanstvena zajednica fokusirana na hipotezu da je tamna tvar sastavljena od čestica nazvanih WIMPs (slabointeragirajuće masivne čestice), postoji i druga teorija koja ističe aksione kao moguće kandidate. Zanimljivo je napomenuti da aksioni nisu prvobitno uvedeni kao rješenje za tamnu tvar. Umjesto toga, razvijeni su kako bi se riješile određene zagonetke u fizici čestica.

Zanimljiva činjenica: Naziv “Axion” također je marka sredstva za pranje posuđa u Latinskoj Americi. Naziv aksion u kontekstu fizike dobio je zbog svoje sposobnosti da “riješi” problematiku u teoriji čestica.

Teoretski, aksioni su lagane i neutralne čestice koje rijetko interagiraju s konvencionalnom materijom ili svjetlošću. Zbog te slabosti interakcije, aksioni, iako mogu prelaziti u fotone, proizvode svjetlost koja je gotovo nemoguća za detektiranje s trenutnom tehnologijom.


Jedan novi pristup

Međutim, spomenuta studija nudi novi pristup. Sugerira da, ako aksioni postoje, oni bi se mogli formirati u okruženjima s iznimno jakim magnetskim poljima, poput onih koji okružuju neutron zvijezde i crne rupe. Pulsari, koji su vrsta neutron zvijezda, imaju posebno snažna magnetska polja. Teorija dalje postavlja da bi pulsari mogli generirati aksione u velikim količinama, a neki od tih aksiona bi se mogli raspadati, proizvodeći prepoznatljivu svjetlost.

U istraživanju, znanstvenici su koristili model kako bi procijenili koliko bi svjetla aksioni mogli proizvesti. Također su simulirali kako bi ta svjetlost mogla utjecati na zračenje pulsara. Usredotočili su se na proučavanje 27 bliskih pulsara, tražeći dokaze o postojanju aksiona.

Unatoč pažljivoj analizi, istraživački tim nije pronašao konkretne dokaze koji bi potvrdili postojanje aksiona. Međutim, njihovi nalazi pružili su dragocjene informacije o potencijalnoj masi aksiona, sugerirajući da su čak lakši od neutrina.

Jedna od ključnih stvari koju treba naglasiti je da ovo istraživanje nije definitivno povezalo aksione s tamnom tvari. Umjesto toga, cilj je bio testirati mogu li uopće postojati. I dok misterij tamne tvari ostaje nerasvijetljen, ovo istraživanje pruža novi uvid u složenu potragu za razumijevanjem svemira.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.