Na škotskoj obali nedavno je otkriven prsten star najmanje tisuću godina, a ono što ga čini posebnim jest činjenica da ga nije pronašao stručni arheolog, već volonter koji je odlučio pridružiti se iskopavanjima. Otkriće ovog nevjerojatnog komada nakita moglo bi rasvijetliti dosad nepoznate aspekte povijesti kraljevstva Pikti.
John Ralph, 68-godišnji umirovljeni inženjer, nikada nije očekivao da će naići na ovako važan nalaz. “Umirovljen sam i vidio sam oglas za volontere koji traže pomoć u iskopavanjima kod Burgheada. Pomislio sam – zašto ne? Prijavio sam se na tri različite akcije, svaka je trajala po dva tjedna,” rekao je Ralph za BBC Scotland. Iskopavani prostor nekoć je bio moćno središte kraljevstva Pikti, koje je dominiralo između 500. i 1000. godine. Ralph je bio iznimno uzbuđen na početku, misleći da nailazi na značajne nalaze, no ubrzo je shvatio da su to bili samo sjajni kamenčići. “Iako sam bio malo razočaran zbog kamenčića, našao sam nekoliko zanimljivih predmeta poput koštanih igala, a najviše sam uživao u zajedništvu tima,” rekao je Ralph. No, prava prekretnica dogodila se kad je čistio pod strukture te naišao na metalnu iglu, a nedugo zatim i na prsten.
Značaj otkrića
“John je došao k meni i rekao: ‘Pogledaj što sam našao’, a odmah smo prepoznali da se radi o nečem doista posebnome,” izjavio je Gordon Noble, profesor arheologije na Sveučilištu u Aberdeenu. “Unatoč više od 1.000 godina provedenih u zemlji, vidjeli smo sjaj moguće garnetne postave.” Prema Nobleovim riječima, ovo otkriće je još značajnije jer je vrlo malo prstenova kraljevstva Pikti ikada otkriveno, a oni koje poznajemo najčešće su namjerno zakopani u skrivenim zalihama.
Pikti, poznati i kao “Obojeni” prema latinskom nazivu koji su im dali Rimljani, bili su sjeverna plemena koja su činila najveće kraljevstvo u Škotskoj u doba mračnog srednjeg vijeka. Bili su poznati po svojoj ratničkoj snazi, uspješno odbijajući ne samo rimsku invaziju, već i Anglosase u slavnoj Bitki kod Dun Nechtaina. Otkriće ovog prstena ne samo da nam donosi dublji uvid u povijest ovog fascinantnog naroda, već nas povezuje s kraljevstvom koje je do kraja prvog tisućljeća potpuno nestalo iz povijesnih zapisa. Prsten se trenutno analizira u Nacionalnom muzeju Škotske, a njegova priča mogla bi promijeniti naše razumijevanje prošlosti.
Prsten prikazan u članku nije onaj koji je pronađen.