Astronomi su konačno potvrdili status asteroida 2020 XL5, otkrivenog 2020. godine, kao drugog trojanca blizu Zemlje. Promjer mu je više od jednog kilometra – veći je od prvog trojanskog asteroida, čiji je promjer tristo metara.
Prvi i do sada jedini Zemljin trojanski asteroid pronađen je 2011. godine.
Zemljini trojanski asteroidi su mala tijela koja kruže oko L4 ili L5 Lagrangovih točaka sustava Sunce-Zemlja.
Trenutno je pronađeno više od 7 tisuća Trojanaca koji pripadaju Jupiteru, Neptun ih ima 28, Mars 9, a Uran i Venera imaju samo po jedan.
Donedavno je u blizini Zemlje bio poznat samo jedan trojanski asteroid 2010 TK 7, otkriven 2011. godine. Dinamički je stabilan tek četvrt milijuna godina i stoga je, najvjerojatnije, prethodno mogao biti odnekud uhvaćen kao asteroid blizu Zemlje.
Asteroid 2020 XL5 otkrio je Pan-STARRS (Panoramski Survey Telescope and Rapid Response System) 12. prosinca 2020. Daljnja promatranja 2021. omogućila su astronomima pretpostaviti da su suočeni s drugim poznatim zemaljskim trojancem, ali nije bilo dovoljno podataka za konačnu odluku.
Tim astronoma predvođen Tonijem Santana-Rosom sa Sveučilišta Barcelona u Španjolskoj objavio je da je potvrdio status 2020 XL5 kao drugog zemaljskog trojanskog asteroida. Znanstvenici su koristili podatke promatranja s različitih zemaljskih teleskopa između 2012. i 2019. i 2021. kako bi precizirali orbitu, odredili svojstva i istražili stabilnost objekta na L4 točki sustava Sunce-Zemlja.
Analiza fotometrijskih podataka pokazala je da bi asteroid mogao biti tipa C i biti tamno tijelo koje sadrži puno ugljika. Promjer mu je procijenjen na 1,18 kilometara, apsolutna magnituda je 18,58, a albedo 0,06.
Istraživači su također utvrdili da su oba zemaljska trojanca teška meta za robotska istraživačka vozila koja se lansiraju iz niskih ili geostacionarnih orbita za prijenos. Međutim, u slučaju 2020 XL5 ostaje mogućnost istraživanja s putanje preleta.
Budući da točka L4 Lagrangeova dijeli istu orbitu kao i Zemlja, potrebna je mala promjena brzine da bi se ona dosegla. To implicira da bi svemirska letjelica trebala imati niski energetski proračun kako bi ostala u zajedničkoj orbiti sa Zemljom, držeći fiksnu udaljenost od nje. Zemljanski trojanci mogli bi postati idealne baze za napredno istraživanje Sunčevog sustava.
Naravno, asteroidi u ovom trenutku možda nisu idealni, ali za nekoliko godina možda ćemo imati tehnologije za slijetanje. Štoviše, čak i ako ova vrsta misije ne dolazi u obzir, trojanski asteroidi blizu Zemlje mogli bi se koristiti za instaliranje znanstvenih instrumenata.
Otkriće više trojanaca poboljšat će naše znanje o dinamici tih nepoznatih objekata i omogućiti bolje razumijevanje njihove mehanike.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
• Carter, J. (2022, February 3). Found: The new biggest ‘earth trojan’ asteroid that could be a future target for NASA or Space Miners Say Scientists. Forbes.
• Gohd, C. (2022, February 1). Earth has an extra companion, a trojan asteroid that will hang around for 4,000 years. Space.com.
• Pappas, S. (2022, February 2). 2nd ‘trojan asteroid’ confirmed orbiting with Earth. LiveScience.
• Rabie, P. (2022, February 1). Scientists discover an asteroid trapped near Earth for the next 4,000 years. Inverse.
• Santana-Ros, T., Micheli, M., Faggioli, L., Cennamo, R., Devogèle, M., Alvarez-Candal, A., Oszkiewicz, D., Ramírez, O., Liu, P.-Y., Benavidez, P. G., Campo Bagatin, A., Christensen, E. J., Wainscoat, R. J., Weryk, R., Fraga, L., Briceño, C., & Conversi, L. (2022, February 1). Orbital Stability Analysis and photometric characterization of the second earth trojan asteroid 2020 XL5. Nature News.