kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Znanstvenici iz Kine osmislili sustav za proizvodnju kisika iz CO2 koji nadmaĆĄuje fotosintezu
Tehnologija

Znanstvenici iz Kine osmislili sustav za proizvodnju kisika iz CO2 koji nadmaĆĄuje fotosintezu

Znanstvenici iz Kine osmislili sustav za proizvodnju kisika iz CO2 koji nadmaĆĄuje fotosintezu
objavljeno

Znanstvenici iz Kine razvili su novi uređaj koji moĆŸe pretvoriti ugljikov dioksid izravno u kisik i čvrsti ugljik, bez potrebe za visokim temperaturama i tlakovima – i to s iznimnom učinkovitoơću većom od 98 posto. Ova bi tehnologija mogla igrati ključnu ulogu u budućim misijama na Mars, ali i omogućiti opskrbu kisikom u podvodnim staniĆĄtima, svemirskim odijelima te sustavima za pročiơćavanje zraka.

Nova metoda za pretvaranje CO2 u kisik mogla bi promijeniti budućnost istraĆŸivanja Marsa

Tim s kineskog SveučiliĆĄta Nanjing, u suradnji sa SveučiliĆĄtem Fudan, osmislio je novu metodu za razdvajanje CO2 u dva korisna proizvoda: kisik i ugljik. Za razliku od tradicionalnih metoda koje se oslanjaju na vodik, njihovo rjeĆĄenje koristi litij kao ključni međučinitelj. Zahvaljujući tome, cijeli proces moĆŸe se odvijati pod znatno blaĆŸim uvjetima, ĆĄto ga čini znatno praktičnijim za primjenu u ekstremnim okruĆŸenjima poput svemira ili dubokih oceana.

Inovativni elektrokemijski uređaj sastoji se od plinske katode s nanokatalizatorom na bazi rutenija i kobalta te anode od metalnog litija. Kada se CO2 uvede u sustav, dolazi do dvostupanjske reakcije. Prvo CO2 reagira s litijem stvarajući litijev karbonat (Li₂CO₃), a zatim se on daljnjom reakcijom pretvara u litijev oksid (Li₂O) i čvrsti ugljik. U zavrơnoj fazi, litijev oksid se pretvara natrag u litijeve ione, a pritom se oslobađa kisik kao nusproizvod.

Prema podacima istraĆŸivača, koriĆĄtenjem optimiziranog katalizatora RuCo postiĆŸe se iznimno visok prinos kisika – čak 98,6 posto, ĆĄto viĆĄestruko nadmaĆĄuje učinkovitost prirodne fotosinteze.

Proizvodnja kisika iz CO2 pokazala se učinkovitom i u simuliranim marsovskim uvjetima

Jedna od najupečatljivijih prednosti ove tehnologije je njezina prilagodljivost. Uređaj ne zahtijeva savrơeno čisti CO2 – uspjeơno djeluje i u prisutnosti mjeơavina plinova koje oponaơaju industrijske emisije ili čak atmosferu Marsa.

Kako bi testirali sustav u uvjetima sličnim onima na Crvenom planetu, znanstvenici su koristili mjeơavinu argona i samo 1 posto CO2, ơto odgovara rjeđoj atmosferi Marsa, čiji tlak iznosi manje od 1 posto zemaljskog. Iako količina proizvedenog kisika u tim uvjetima nije objavljena, eksperiment potvrđuje da bi ova tehnologija mogla biti korisna u budućim misijama s ljudskom posadom.

Osim ĆĄto potencijalno otvara vrata opstanku ljudi na Marsu, ova metoda ima ĆĄirok raspon mogućih primjena na Zemlji. Mogla bi unaprijediti sustave za disanje u podvodnim okruĆŸenjima, poboljĆĄati pročiơćavanje zraka u zatvorenim prostorima, te ponuditi ekoloĆĄki prihvatljivo rjeĆĄenje za obradu industrijskih emisija CO2 – posebno ako se koristi energija iz obnovljivih izvora.

Rezultati istraĆŸivanja objavljeni su u časopisu Angewandte Chemie, a stručnjaci smatraju da je ovo vaĆŸan korak prema učinkovitom koriĆĄtenju CO2 kao resursa – umjesto da ga smatramo isključivo zagađivačem.

đŸ”” PridruĆŸite se razgovoru!

Imate neĆĄto za podijeliti ili raspraviti? PoveĆŸite se s nama na Facebooku i pridruĆŸite se zajednici znatiĆŸeljnih istraĆŸivača u naĆĄem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.