kozmos.hr
Jeste li znali?

Pripremite se za spektakl na nebu: Komet Tsuchinshan-ATLAS će zasjati nad Hrvatskom

Comete-c-2023-A3-Tsuchinshan–ATLAS. Image Credit: Wikimedia Commons / Cpayoub.
objavljeno

Komet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) uskoro će osvijetliti noćno nebo Hrvatske, stvarajući nevjerojatne prilike za fotografe diljem zemlje. Sa svojom bogatom arhitekturom i raznolikim krajolicima, Hrvatska će pružiti savršenu pozadinu za snimanje ovog rijetkog nebeskog fenomena. Bilo da se nalazite na Jadranskoj obali, s pogledom na povijesne zidine Dubrovnika, ili u planinskim predjelima Gorskog kotara, komet će na noćnom nebu dodati dozu čarolije svakom prizoru. Ovaj jedinstveni spoj prirodnih ljepota i nebeskog spektakla zasigurno će rezultirati nekim od najdojmljivijih fotografija koje su ikad snimljene na ovim prostorima.

Trenutno, komet Tsuchinshan-ATLAS najsvjetliji je i najbolje vidljiv na nebu južne hemisfere, no jedno zanimljivo opažanje stvorilo je konfuziju među promatračima. Naime, zapanjujuće snimke iz različitih dijelova svijeta prikazuju komet koji se, prije izlaska sunca, kreće u smjeru svog repa. To je natjeralo jednog promatrača iz tima IFLScience da pomisli kako se komet kreće “unazad”. Međutim, kako je objasnio astrofizičar dr. Alfredo Carpineti, komet se zapravo kreće u istom smjeru, a rep ne mora uvijek biti suprotan smjeru kretanja kometa.


Što zapravo vidimo

Kako objašnjava dr. Carpineti, važno je napomenuti da ono što opažamo na snimkama nije izravno kretanje kometa. Iako se komet kreće brzinom od nekoliko desetaka kilometara u sekundi, ono što vidimo više je rezultat rotacije Zemlje. Budući da se Zemlja rotira brže, objekti na istoku čine se kao da se kreću prema zapadu, pa se čini da komet ide u suprotnom smjeru – ali to je samo optički trik.

Kometi često imaju jedan ili dva repa, a oba ovise o Suncu. Dok se komet približava Suncu, led na njegovoj površini sublimira, prelazeći iz čvrstog u plinovito stanje, te stvara komu – magloviti omotač oko jezgre kometa. Sunčevi vjetrovi zatim formiraju repove. Prašnjavi rep, koji je ‘zakrivljen’, i ionizirani rep, koji je ravniji, uvijek pokazuju u smjeru suprotnom od Sunca. Ovi repovi često izgledaju dramatično na noćnom nebu, dodajući posebnu ljepotu prizoru, piše dr. Carpineti.

Repovi kometa podložni su promjenama zbog solarnih vjetrova. Dok komet putuje eliptičnom orbitom oko Sunca, rep se prilagođava njegovom kretanju, ponekad ostajući iza, a ponekad ispred kometa. Komet Tsuchinshan-ATLAS, koji je nedavno prošao svoj najbliži susret sa Suncem, sada se kreće u smjeru repa, koji, zbog brzine solarnog vjetra, ostaje ispred.

Kako se približavamo listopadu, pripremite svoje kamere, teleskope i dalekozore jer komet Tsuchinshan-ATLAS obećava spektakl koji se ‘događa jednom u životu.’ Fotografije ovog kometa iznad predivnih hrvatskih krajolika i znamenitosti mogle bi postati prava remek-djela. Nemojte propustiti priliku da zabilježite ovaj čaroban prizor i uživate u nebeskom spektaklu koji nas čeka. Ja jedva čekam!

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.