kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Parker Solar Probe koristi gravitaciju Venere za rekordne letove oko Sunca
Svemir

Parker Solar Probe koristi gravitaciju Venere za rekordne letove oko Sunca

NASA-ina Solarna Sonda Parker
objavljeno

NASA-ina letjelica, Parker Solar Probe, 21. kolovoza je izvela bliski prolaz pored Venere. Ovaj manevar koristi gravitaciju Venere kako bi se usmjerila na seriju povijesnih obilazaka oko Sunca koji počinju idućeg mjeseca.

Neposredno prije 8:03 sati prema istočnom standardnom vremenu, letjelica se kretala brzinom od gotovo 24 km/s, prošavši 4.003 km iznad površine Venere. Tijekom ovog prolaska, tim zadužen za operacije misije na Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) u Laurel, Maryland, održavao je stalnu komunikaciju s letjelicom putem NASA-ine Deep Space Network. Bilo je očekivano da će komunikacija biti prekinuta na kratkih 8 minuta kada se Venera nađe između Zemlje i letjelice.

“Parker Solar Probe nastavlja prema svom cilju, približavajući se Suncu kao nikada prije,” izjavio je Nick Pinkine, voditelj operacija Parker Solar Probe-a iz APL-a. “Ovaj uspjeh odraz je predanog rada cijelog tima. Posebno želim istaknuti rad operatera koji su zadnjih pet godina osigurali besprijekoran rad ovog iznimnog svemirskog istraživača.”

Gravitacijsko usmjeravanje pomoću Venere ključno je za Parkerovu misiju. Letjelica koristi gravitaciju ovog planeta kako bi smanjila svoju brzinu i omogućila joj da se još više približi Suncu. Od 2018. godine, Parker istražuje i otkriva tajne solarnog vjetra i drugih fenomena u blizini Sunca.

Ovo je bio šesti od ukupno sedam planiranih gravitacijskih manevara pomoću Venere. Prolazak ovog tjedna poslužio je kao orbitalni manevar koji je smanjio brzinu letjelice za oko 9.547 km/h, čime je pripremljen teren za narednih pet prolazaka blizu Sunca. Prvi takav prolazak očekuje se 27. rujna. Pri svakom približavanju, Parker će postavljati nove rekorde u brzini i udaljenosti, dolazeći na samo 7,3 milijuna kilometara od sunčeve površine, s brzinama blizu 634.872 km/h.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.