kozmos.hr
Jeste li znali?

Otok izronio iz Kaspijskog mora nakon snažne erupcije blatnog vulkana

Otok izronio iz Kaspijskog mora nakon snažne erupcije blatnog vulkana. Zasluge: NASA.
objavljeno

Geolozi su ostali zatečeni pojavom privremenog otoka u Kaspijskom moru, rijetkim prirodnim fenomenom uzrokovanim erupcijom blatnog vulkana. Ovaj prolazni otok, poznat kao Kumani Bank, izronio je početkom 2023. godine nedaleko od obale Azerbajdžana – zemlje s najvećim brojem blatnih vulkana na svijetu. Za razliku od klasičnih vulkana koji izbacuju užarenu lavu i kamenje, blatni vulkani izbacuju mješavinu blata, plinova i vode pod ogromnim tlakom, dramatično mijenjajući morsko dno.

Blatni vulkani nisu toliko poznati kao klasični vulkani, ali igraju ključnu ulogu u oblikovanju krajolika u blizini tektonskih granica. Njihova erupcija započinje postepenim gomilanjem plinova ispod površine. Kada tlak postane prevelik, dolazi do proboja kroz tlo i oslobađanja nakupljenog materijala.

Geolog Michael Hudec sa Sveučilišta u Teksasu usporedio je ovaj proces s gumom napunjenom zrakom: “Zamislite gumu ispunjenu zrakom. Dok je guma neoštećena, zrak ostaje zarobljen. No, kada se otvori put za izlaz, zrak naglo izlazi – ponekad polagano, a ponekad vrlo naglo, poput eksplozije.”

Azerbajdžan – svjetski centar blatnih vulkana

Azerbajdžan, smješten na granici arapske i euroazijske tektonske ploče, ima preko 300 blatnih vulkana, kako na kopnu tako i u Kaspijskom moru. To ga čini jednim od najvažnijih područja na svijetu za proučavanje ovih neobičnih geoloških pojava. Kumani Bank, blatni vulkan zaslužan za stvaranje privremenog otoka, već je nekoliko puta tijekom povijesti izbacivao materijal i stvarao prolazne kopnene oblike. Najveća erupcija zabilježena je 1950. godine, kada je nastao otok promjera 700 metara i visine gotovo šest metara.

Početkom 2023. godine NASA-ini Landsat sateliti zabilježili su trenutak kada je vrh Kumani Banka izronio iznad površine mora. Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci, otok se proširio na promjer od 400 metara, ali je do kraja 2024. ponovno potonuo ispod razine mora. Geolog Mark Tingay sa Sveučilišta u Adelaideu opisao je na društvenim mrežama kako ovakve erupcije često prate golemi plameni stupovi visoki i do 1.000 metara.

Iako je posljednja erupcija Kumani Banka završila, ovakvi događaji pružaju fascinantan uvid u geološke procese koji oblikuju naš planet. Privremeni otoci nastali uslijed erupcija blatnih vulkana podsjećaju nas na stalnu promjenjivost Zemljine površine. U seizmički aktivnim područjima poput Azerbajdžana, ovakvi oblici tla mogu nestati jednako brzo kao što se i pojave, stvarajući prolazne, ali zanimljive pojave koje svjedoče o dinamičnoj prirodi planeta.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.