Uz pomoć svemirskog broda Spectrum-RG i zemaljskih teleskopa, ruski su astronomi kartirali izvore X-zraka na istočnom nebu Galaksije, otkrivajući 14 novih aktivnih galaktičkih jezgri (AGN). Studija je objavljena 6. lipnja u Astronomskim pismima. Ove AGN-ove – kompaktne, intenzivno svjetleće regije u središtima galaksija – nadmašuju sjaj svojih domaćih galaksija. Njihove visoke razine energije potječu od crnih rupa ili aktivnosti formiranja zvijezda unutar jezgre galaksije.
14 novih aktivnih galaktičkih jezgri
AGN-ovi se obično klasificiraju u dvije vrste temeljem karakteristika emisijskih linija. Široke i uske emisijske linije označavaju AGN-ove tipa 1, dok AGN-ovi tipa 2 prikazuju samo uske emisijske linije.
Pod vodstvom Grigoryja Uskova iz Ruske akademije znanosti, tim se usredotočio na izvore tvrdih X-zraka na istočnoj polovici Galaksije, koristeći se teleskopima ART-XC i eROSITA na SRG-u, i zajedno s teleskopom 1,6-m AZT-33IK.
Otkrivanje novih izvora X-zraka
Studija je rezultirala identifikacijom 14 izvora X-zraka u energetskom području od 4–12 keV na kombiniranoj karti prvih pet sveopćih istraživanja od prosinca 2019. do ožujka 2022., pojasnili su istraživači.
Ovih 14 novootkrivenih AGN-ova, smještenih unutar Seyfertovih galaksija, relativno su blizu nama s crvenim pomacima u rasponu od 0,015 do 0,238. Njihova X-zračna sjajnost kreće se između 1-100 tredicilijuna erg/s, što je norma za AGN-ove današnjeg doba.
Izvođenje masa crnih rupa i bolometrijskih sjajnosti
Konstruirajući širokopojasne spektre X-zraka, tim je uspio izračunati mase crnih rupa i bolometrijske sjajnosti za četiri nova AGN-a. Ove brojke kreću se od 12-260 milijuna sunčevih masa, i od 170-1,800 tredicilijuna erg/s, respektivno.
Astronomi naglašavaju značaj svojih nalaza u kontinuiranoj potrazi za AGN-ima. Očekuju da će završetak osam planiranih nebeskih istraživanja kulminirati u velikom, statistički potpunom uzorku od oko 2,000 AGN-ova.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr