Stotinu crnih rupa u samo jednom klasteru.
Međunarodna grupa astrofizičara, predvođena stručnjacima sa Sveučilišta u Barceloni, otkrila je veliki broj crnih rupa, koje se kreću unutar unutar kuglastog zvjezdanog klastera Palomar 5 u našoj Mliječnoj stazi. U dalekoj budućnosti ovaj će se klaster sastojati samo od crnih rupa.
Astrofizičari su promatrali zvjezdani klaster Palomar 5 sa nadom da će pronaći dosad nepoznate karakteristike. Promatranje je rezultiralo pronalaskom preko stotinu crnih rupa koje se nalaze u središtu klastera.
Znanstvenici su pretpostavljali da će otkriti manje od trećine pronađenog broja, što znači da crne rupe čine 20% ukupne mase klastera. Štoviše, svaka od ovih crnih rupa ima masu 20 naših Sunaca.
Okruglasti klaster Palomar 5 otkrio je 1950. godine astronom Walter Baade. Nalazi se u zviježđu Zmije na udaljenosti od 80 tisuća svjetlosnih godina od nas, te je jedan od 159 okruglastih klastera unutar Mliječne staze.
Vjeruje se da je Palomar 5 star preko 10 milijardi godina, što znači da se formirao u najranijim fazama nastajanja galaksije. Štoviše, Palomar 5 ima 10 puta manju masu te je 5 puta duži od tipičnih okruglastih klastera. Ovo je jedno od najrjeđih nakupina, koje se nalazi u posljednjoj fazi rastvaranja svemira.
Znanstvenici su također opisali rezultate modeliranja orbita i evolucije svake zvijezde unutar klastera, od najranije faze formiranja klastera, pa sve do finalnog raspuštanja. Koristeći računalne simulacije, znanstvenici su mijenjali inicijalne karakteristike klastera dok nisu došli do istih rezultata kakve su dobili kod posljednjih promatranja.
Otkriveno je da je Palomar 5 originalno formiran sa samo nekoliko crnih rupa. Međutim, agresivno ponašanje odbjeglih zvijezda dovelo je do činjenice da se broj crnih rupa postupno povećavao. One su dinamično “punile” klaster sa njihovim gravitacijskim poljem, što je dovelo do povećanja broja odbjeglih zvijezda, te formiranje galaktičkih plima. Galaktičke plime su tragovi zvijezda koje su izbačene iz urušenih zvjezdanih klastera ili patuljastih galaksija. Prošle godine je samou halou Mlliječne staze otkriveno 30ak takvih tragova.
https://kozmos.hr/crne-rupe-ostaci-urusenih-svemira/
Ovaj fenomen ostao je do danas neobjašnjen, sa glavnom hipotezom kako su to zapravo urušeni zvjezdani klasteri. Problem sa hipotezom jest što ona može biti dokazana jedino ako astronomi pronađu i prouče tragove koje su povezani sa zvjezdanim sustavom. Palomar je jedini poznat primjer ovog fenomena, što je navelo znanstvenike da ga dublje prouče.
Znanstvenici su također spomenuli u svojem radu, da će ubrzo nakon potpunog rastvaranja klastera, on vjerojatno biti sastavljen samo od crnih rupa.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
• Gieles, M., Erkal, D., Antonini, F., Balbinot, E., & Peñarrubia, J. (2021, July 5). A supra-massive population of stellar-mass black holes in the globular cluster Palomar 5. Nature News.
• O’Neill, M. (2021, July 6). Astronomers Discover a Supra-Massive Black Hole Population in a “Fluffy” Star Cluster in Our Galaxy. SciTechDaily.
• Starr, M. (n.d.). An Entire Swarm of Black Holes Has Been Caught Moving Through The Milky Way. ScienceAlert.
• Universitat de Barcelona. (n.d.). Descoberta una població de forats negres de grans dimensions al cúmul estel·lar Palomar 5. Universitat de Barcelona.
• Whitt, K. K. (2021, July 8). Astronomers find 100 black holes in Palomar 5. EarthSky.