kozmos.hr
Astronomija

Otkrivena anomalija u rotaciji zvijezde slične Suncu

Obližnja zvijezda V889 Herculis najbrže se rotira na geografskoj širini od oko 40 stupnjeva. Zasluge: Jani Närhi.
objavljeno

Astronomi su nedavno otkrili neobične karakteristike u rotaciji zvijezde slične Suncu, V889 Herculis, koja se nalazi oko 115 svjetlosnih godina od Zemlje, u zviježđu Herkula. Ova zvijezda, za razliku od Sunca koje se najbrže okreće na ekvatoru, pokazuje najveću brzinu rotacije na geografskoj širini od 40 stupnjeva. Ovi rezultati, objavljeni u časopisu Astronomy & Astrophysics, iznenadili su znanstvenike i postavljaju nova pitanja o našim spoznajama o zvjezdanoj dinamici.

Neočekivani rotacijski profil

Otkriće je posebno intrigantno jer se sličan profil rotacije nije primijetio kod nijedne druge zvijezde. Znanstvenici su dugo smatrali da je rotacija zvijezda dobro razumljiv parametar, ali ovakve anomalije nisu bile predviđene čak ni u najsloženijim računalnim simulacijama. “Primjenom nove statističke metode na podatke zvijezde V889 Herculis, koja se proučava na Sveučilištu u Helsinkiju, otkrili smo neobične karakteristike u njenoj rotaciji,” istaknuo je istraživač Mikko Tuomi. “Ova otkrića upućuju na to da naše razumijevanje zvjezdane dinamike i magnetskih polja nije potpuno.”

Zvijezda V889 Herculis, koja ima mnoge karakteristike mladog Sunca, ključna je za razumijevanje povijesti i evolucije našeg sunčevog sustava. Zvijezde su ogromne kugle plazme, gdje materija postoji u obliku ioniziranih čestica. Ove zvijezde su u stalnoj ravnoteži između pritiska uzrokovanog nuklearnim reakcijama u njihovim jezgrama i gravitacijskih sila.

Jedna od važnih karakteristika zvijezda je diferencijalna rotacija, fenomen gdje brzina rotacije varira ovisno o geografskoj širini. Ovo se događa zbog konvekcije, procesa gdje se vruća plazma uzdiže prema površini, uzrokujući varijacije u brzini rotacije. Na ekvatoru, konvekcija se odvija okomito na os rotacije, dok je na polovima paralelna.

Thomas Hackman, docent astronomije, naglasio je važnost proučavanja diferencijalne rotacije zvijezda. “Do sada je Sunce bilo jedina zvijezda čiji smo rotacijski profil mogli detaljno proučavati. Naša nova metoda omogućuje nam da zavirimo u unutarnje mehanizme drugih zvijezda,” rekao je Hackman.

Korištenjem novih statističkih modela, istraživači su uspjeli analizirati dugotrajna opažanja sjajnosti dvije obližnje mlade zvijezde, uključujući V889 Herculis i LQ Hydrae u zviježđu Vodena zmija. Analizom kretanja zvjezdanih pjega, otkrili su da se LQ Hydrae rotira gotovo kao kruto tijelo, bez značajnih varijacija od ekvatora do polova.

Ključ za razumijevanje

Rezultati su dobiveni zahvaljujući dugogodišnjim opažanjima iz opservatorija Fairborn, gdje se sjajnost zvijezda prati robotskim teleskopima već oko 30 godina. Ova dugotrajna opažanja pružaju neprocjenjiv uvid u ponašanje zvijezda tijekom vremena.

Mikko Tuomi je posebno pohvalio rad Gregoryja Henryja sa Sveučilišta Tennessee, koji vodi projekt opservatorija Fairborn. “Opažanja iz Fairborna bila su ključna u razumijevanju rotacije i svojstava mladih, aktivnih zvijezda, kao i u istraživanju prirode zvijezda s planetima,” istaknuo je Tuomi. “Čak i u eri velikih svemirskih teleskopa, mala zemaljska opservatorija od 40 cm može pružiti temeljne informacije o zvjezdanoj astrofizici.”

Obje zvijezde, V889 Herculis i LQ Hydrae, stare su oko 50 milijuna godina i rotiraju iznimno brzo, s periodima rotacije od samo jedan i pol dana. Dugotrajna opažanja omogućila su detaljno proučavanje brojnih rotacijskih ciklusa, što je bilo ključno za ovo istraživanje. Te su zvijezde odabrane zbog dugogodišnje prisutnosti u istraživanjima na Sveučilištu u Helsinkiju.

Otkrića o rotacijskim profilima ovih zvijezda postavljaju nova pitanja i izazove u našem razumijevanju zvjezdane dinamike. Daljnja istraživanja mogla bi pružiti dublji uvid u mehanizme koji pokreću zvjezdanu aktivnost i evoluciju.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.