kozmos.hr
Astronomija

Ostatci DART misije mogli bi pogoditi Zemlju i Mars unutar desetljeća

Evo što je Hubble vidio kad je usmjerio pogled prema asteroidu Dimorphos
objavljeno

Dana 26. rujna 2022., NASA-ina misija Double Asteroid Redirect Test (DART) uspješno se sudarila s malim mjesecom Dimorphosom, koji orbitira oko većeg asteroida Didymos. Ovaj eksperiment imao je za cilj testirati mogućnost skretanja potencijalno opasnih asteroida od Zemlje koristeći metodu kinetičkog udara. Međutim, dok je metoda kinetičkog udara pokazala potencijal za zaštitu Zemlje, znanstvenici sada upozoravaju da bi mogla imati i neočekivane posljedice. Naime, postoji mogućnost da dijelovi izbačenog materijala s asteroida Dimorphos u narednim godinama dođu do Zemlje i Marsa.

Europska svemirska agencija (ESA) planira poslati misiju Hera koja će 2026. godine stići do dvostrukog asteroida Didymos-Dimorphos kako bi provela detaljnu analizu posljedica DART sudara. Cilj je utvrditi može li se ova strategija korištenja kinetičkog udara ponoviti u budućnosti kao efikasna metoda planetarne obrane.

Nedavno istraživanje međunarodne grupe znanstvenika, predvođene dr. Eloyem Peña-Asensiom s Politehničkog instituta u Milanu, otkrilo je da bi ostatci iz DART misije mogli doseći Zemlju i Mars unutar deset godina. Tim je koristio podatke prikupljene od strane CubeSata LICIACube, koji je pratio sudar DART-a, kako bi izradio simulacije koje prikazuju kretanje tih fragmenata kroz svemir.


Simulacije su pokazale da čestice izbačene tijekom sudara, koje su različitih veličina (od 10 centimetara do 30 mikrometara), mogu putovati kroz Sunčev sustav i eventualno stići do Marsa za oko 13 godina, a do Zemlje za sedam godina. Ove procjene ovise o brzini kojom su čestice izbačene. Peña-Asensio navodi da su manje čestice, koje putuju većim brzinama, vjerojatno previše sitne da bi proizvele vidljive meteore, no veće čestice mogle bi uzrokovati pojavu meteorskih rojeva.

Posljedice za Zemlju i Mars

Znanstvenici ističu da iako bi neki od ovih ostataka mogli doseći Zemlju, oni neće predstavljati nikakvu opasnost. Zbog svoje male veličine i velike brzine, ove čestice će se raspasti u Zemljinoj atmosferi, stvarajući svjetlosne tragove na nebu. Također, buduće misije na Marsu mogle bi imati priliku promatrati meteore nastale iz fragmenta Dimorphosa koji ulaze u Marsovu atmosferu.

Misija DART pružila je znanstvenicima jedinstvenu priliku za proučavanje utjecaja sudara u kontroliranim uvjetima. Michael Küppers, znanstveni voditelj ESA-ine misije Hera, naglašava važnost ovog eksperimenta: “Ovo je prvi put da imamo toliko detaljnih podataka o udaru na planetarnoj razini, uključujući informacije o veličini, obliku, masi i brzini udarača.”

Podaci prikupljeni iz ove misije omogućit će daljnje usavršavanje modela i zakona koji opisuju procese sudara i evoluciju izbačenog materijala, što je ključno za buduća istraživanja i zaštitu Zemlje od potencijalnih prijetnji iz svemira. Dok je DART misija prvenstveno osmišljena kao način zaštite Zemlje od potencijalnih opasnosti iz svemira, njeni učinci mogli bi se protegnuti daleko izvan inicijalnog cilja. Ostatci sudara mogli bi postati vidljivi na Zemlji i Marsu, stvarajući nove prilike za znanstvena promatranja i istraživanja. Premda ovi fragmenti ne predstavljaju opasnost, njihova prisutnost u našem solarnom sustavu potvrđuje važnost kontinuiranog praćenja i razumijevanja posljedica svemirskih misija.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.