Na nedavnom javnom saslušanju Obalne straže SAD-a otkriveni su novi jezivi detalji o katastrofi podmornice Titan. Prošlo je više od 15 mjeseci otkako je nesretno plovilo krenulo u istraživanje olupine Titanica, koja se nalazi na dubini od 3.800 metara ispod Atlantskog oceana. Nažalost, podmornica Titan se urušila tijekom spuštanja, usmrtivši svih pet putnika na brodu.
Otkriveni ostaci
Obalna straža SAD-a podijelila je prvu javnu fotografiju ostataka—jezivu snimku ekrana preuzetu iz videozapisa napravljenog pomoću daljinski upravljanog podvodnog drona. Snimka, zabilježena 22. lipnja 2023., samo četiri dana nakon nestanka Titana, prikazuje stražnji dio podmornice i druge krhotine razbacane po dnu oceana. Dan kasnije, Obalna straža službeno je proglasila Titan izgubljenim, potvrđujući sudbinu putnika.
Ova fotografija podsjeća na opasnosti s kojima se suočila posada, osobito s obzirom na otkrića o zanemarivanju sigurnosnih mjera u tvrtki OceanGate. Stockton Rush, bivši direktor tvrtke, bio je među poginulima. U ironičnom preokretu, Rush je ranije ignorirao brojna upozorenja o sigurnosti podmornice, prijeteći kritičarima pravnim posljedicama.
Problemi s dizajnom i sigurnosni propusti
Stručnjaci su kasnije uputili kritike na nekoliko aspekata dizajna Titana, ističući mjere štednje koje je primijenio OceanGate. Posebno je kritiziran neobičan oblik podmornice, koji je nalikovao na kapsulu, za razliku od standardnog sfernog oblika koji je dokazano otporniji na pritiske u dubokim vodama. Stockton Rush također je priznao da je koristio starije karbonske materijale kupljene od Boeinga, što stručnjaci sada smatraju ozbiljnom greškom. Iako su karbonska vlakna izdržljiva, s vremenom se pogoršavaju, čineći ih neprikladnim za plovila izložena velikim podvodnim pritiscima.