Island je ove godine postao poprište izuzetno snažne vulkanske aktivnosti, a nove snimke lave privukle su veliku pozornost diljem svijeta.
Dronom snimljeni prizori kraterskog niza Sundhnúkagígar, u blizini Grindavika, otkrivaju moć i ljepotu prirode u svom najuzbudljivijem obliku. Kako prenosi IFLScience, godina 2024. donijela je Islandu neuobičajeno visoku razinu vulkanskih aktivnosti, što je izazvalo ozbiljne probleme, uključujući evakuacije stanovništva zbog prijetnje koju predstavlja lava i otrovni plinovi. No, unatoč opasnostima, mnoge snimke prikazuju zadivljujuću ljepotu erupcija koja je gotovo hipnotizirajuća. Videograf Jeroen Van Nieuwenhove zabilježio je nevjerojatne prizore lave koja se kreće kroz pukotine kratera, koristeći dron za snimanje iz zraka. “Bilo je nevjerojatno gledati uzorke i kretanje lave,” izjavio je za Storyful, i teško se ne složiti s njim.
Erupcije prijete, ali situacija pod kontrolom
Krajem kolovoza otvorila se pukotina duga četiri kilometra nakon niza umjerenih potresa. Srećom, lava se zasad ne kreće prema evakuiranom gradu Grindaviku, iako su ceste zatvorene kako bi se spriječila opasnost od otrovnih plinova koji izlaze iz područja erupcije. Geofizičar Magnús Tuma Guðmundsson izjavio je za EuroNews: “Ako se ovako nastavi, Grindavík nije u neposrednoj opasnosti. Ipak, ne možemo predvidjeti što će se dogoditi u bliskoj budućnosti, ali čini se da je erupcija dosegnula vrhunac i sada će početi se smirivati, kao što je bio slučaj s prethodnim erupcijama.”
Islandski meteorološki zavod izvijestio je 29. kolovoza da “erupcija nastavlja u području sjeveroistočno od Stóra-Skógfella. Aktivnost je ostala stabilna posljednjih dana. Dvije glavne fontane užarene lave i dalje su vrlo aktivne. Lava se uglavnom kreće prema sjeverozapadu, iako također polako teče i prema istoku.”
Zašto je Reykjanes tako aktivan?
Ovo je već šesta erupcija na ovom području od prosinca 2023. godine. U veljači ove godine, tok lave postavio je novi svjetski rekord za najbržu zabilježenu brzinu magme. Znanstvenici sada intenzivno proučavaju razloge ove neobično visoke razine vulkanske aktivnosti na jugozapadnom dijelu Reykjaneske poluotoka. Istraživanja uključuju analizu kemijskog sastava lave kako bi se bolje razumjeli geološki procesi koji dovode do ovih erupcija. Prema izvješćima IFLScience, iako rastopljena lava može izgledati primamljivo, stručnjaci upozoravaju da je riječ o izuzetno opasnoj tvari koja ni u kojem slučaju nije nešto s čime bi se trebalo eksperimentirati. Island je poznat po svojim vulkanima i geotermalnim izvorima, a ova serija erupcija dodatno potvrđuje status te zemlje kao jednog od najaktivnijih vulkanskih područja na svijetu. Bez obzira na opasnosti, prizori lave u pokretu podsjećaju nas na nevjerojatnu moć prirode koja nikada ne prestaje fascinirati.
Trudimo se biti točni, ali ako mislite da smo u ovom članku napravili grešku, javite nam se. Također, ne zaboravite pratiti naš ekskluzivni kanal: https://t.me/s/kozmoshr.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.