kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Novootkriveni planet sličan Saturnu mogao bi otkriti tajne udaljenih svjetova
Astronomija

Novootkriveni planet sličan Saturnu mogao bi otkriti tajne udaljenih svjetova

objavljeno

NASA-in satelit za istraživanje planeta, TESS, otkrio je još jedan zanimljiv svijet – planet malo manji od Saturna koji orbitira oko zvijezde udaljene više od 1.000 svjetlosnih godina. Ovaj planet, nazvan TOI-4994 b, pripada rijetkoj skupini “vrućih Saturna,” vrsti planeta o kojoj znanstvenici još uvijek pokušavaju saznati više. Evo zašto je ovo otkriće važno i što ga čini posebnim.

TOI-4994 b klasificiran je kao “vrući Saturn” jer su njegova veličina i gustoća slične Saturnu, ali je znatno topliji zbog blizine svoje zvijezde. Dok je Saturn u našem Sunčevom sustavu udaljen i hladan, ovaj egzoplanet orbitira puno bliže svojoj zvijezdi – na udaljenosti od oko 15% udaljenosti između Zemlje i Sunca – što ga čini mnogo toplijim, s površinskim temperaturama od oko 445°C (717 K).

Iako je sličan Saturnu, TOI-4994 b pruža jedinstvenu priliku za proučavanje kako planeti nastaju i razvijaju se u ekstremnim uvjetima. Do sada je otkriveno manje od 20 takvih toplih Saturna, što ovaj planet čini važnim za razumijevanje raznolikosti planeta.

Kako znanstvenici otkrivaju ovakve planete?

NASA-in satelit TESS djeluje tako da otkriva sitna smanjenja sjaja zvijezda koja se događaju kada planet prođe – ili “tranzitira” – ispred njih. U slučaju TOI-4994 b, astronomi su primijetili ponavljajući uzorak svakih 21,5 dana, što je ukazivalo na orbitu planeta. Kako bi potvrdili otkriće, koristili su snažne teleskope sa Zemlje, uključujući Las Cumbres Opservatorij.

Zvijezda domaćin ovog planeta, nazvana TOI-4994, po veličini i masi slična je našem Suncu, ali je starija, s procijenjenom starošću od oko 6,3 milijarde godina. Smještena je na udaljenosti od 1.079 svjetlosnih godina od Zemlje, što iznosi približno 10 kvadrilijuna kilometara – udaljenost koju je teško zamisliti, ali je uobičajena u svemirskim istraživanjima.

Proučavanje planeta poput TOI-4994 b otkriva kako različite vrste planeta nastaju i međusobno djeluju.

Znanstvenici vjeruju da je trenutna orbita TOI-4994 b možda rezultat dramatičnih događaja poput sudara s drugim planetima ili gravitacijskih interakcija s obližnjim tijelima.

Buduća promatranja također bi mogla pomoći astronomima da izmjere nagib orbite planeta u odnosu na rotaciju njegove zvijezde. Ti podaci mogli bi otkriti je li putanja planeta oblikovana nasilnim interakcijama u ranoj povijesti njegova sustava.

Za one koji su novi u astronomiji, pojmovi poput “AU” (astronomska jedinica) ili “svjetlosne godine” mogu djelovati zbunjujuće. Jednostavno rečeno, AU je prosječna udaljenost između Zemlje i Sunca – oko 150 milijuna kilometara. Svjetlosna godina, s druge strane, mjeri koliko daleko svjetlost putuje u godini – gotovo 9,5 trilijuna kilometara!

Pratite Kozmos na Google Vijestima.