Inženjer i bivši NASA-in znanstvenik tvrdi da je razvio novi pogon bez goriva koji stvara potisak koristeći isključivo električna polja – bez goriva, bez reakcijske mase, i navodno dovoljan da nadvlada gravitaciju, prenosi Popular Mechanics.
Britanski elektrotehnički inženjer Roger Shawyer 2001. godine predstavio je takozvani “nemogući pogon”, poznat kao EmDrive. Naziv “nemogući” dolazi od tvrdnje da uređaj ne koristi potisno gorivo – što znači da djeluje bez reakcijske sile, odnosno krši poznate zakone fizike, posebno zakon očuvanja količine gibanja.
Kao i kod svakog pokušaja koji dovodi u pitanje Newtona i Einsteina, znanstvenici su reagirali s velikom dozom skepticizma. Dvadeset godina testiranja završilo je 2021. prilično predvidljivim zaključkom: EmDrive ne funkcionira. No to je i smisao znanstvene metode – testirati čak i naizgled nemoguće ideje i kroz rigorozna ispitivanja doći do nedvojbenih odgovora ili pak otkrića koja vode u novom smjeru.
Ideja pogona bez goriva time nije umrla. Na scenu je stupio novi kandidat, a iza njega stoji bivši NASA-in znanstvenik.
Dok je radio u NASA-i, Charles Buhler pomogao je osnovati Laboratorij za elektrostatiku i fiziku površina u Svemirskom centru Kennedy na Floridi – laboratorij čija je zadaća među ostalim osigurati da rakete ne eksplodiraju. Danas, kao suosnivač privatne svemirske tvrtke Exodus Propulsion Technologies, Buhler je za The Debrief izjavio da su razvili pogon koji koristi takozvanu “Novu silu”, koja ne spada u trenutno poznate zakone fizike, a dovoljno je snažna da svlada gravitaciju – bez goriva.
“Najvažnija poruka za javnost je da je došlo do velikog otkrića,” rekao je Buhler za The Debrief. “Otkriće ‘Nove sile’ je temeljno jer pokazuje da električna polja mogu sama po sebi generirati održivu silu na objekt i omogućiti mu pomicanje težišta – bez izbacivanja mase.”
Istraživanje izvan okvira NASA-e
Buhler je naglasio da njegovo istraživanje nije povezano s NASA-om, te da je nedavno svoja saznanja predstavio na konferenciji APEC (Alternative Propulsion Energy Conference), okupljanju inženjera i entuzijasta koji istražuju načine za svladavanje gravitacije i ograničenja fizike – i to ne uvijek metodama koje se smatraju znanstveno utemeljenima.
U intervjuu s osnivačem APEC-a Timom Venturom, Buhler je objasnio da je njegov interes za elektrostatiku bio ključan za razvoj pogona. Navodi da njegov tim – u kojem su bivši djelatnici NASA-e, Blue Origina i američkog ratnog zrakoplovstva – već desetljećima istražuje sustave bez goriva, a da su konačno značajnije rezultate postigli upravo kroz elektrostatiku. Iako su početni prototipovi stvarali zanemariv potisak, svaka nova verzija pokazivala je napredak. Prema Buhleru, 2023. godine su prvi put uspjeli proizvesti dovoljno potiska da svladaju gravitaciju.
“U osnovi, otkrili smo da sustavi koji imaju asimetriju u elektrostatikom tlaku ili u obliku divergentnog elektrostatčkog polja mogu proizvesti neto silu na težište objekta,” rekao je Buhler za The Debrief. “To u prijevodu znači da postoji neka fizička osnova koja omogućuje djelovanje sile kada su ta dva uvjeta zadovoljena.”
Naravno, Buhlerove tvrdnje djeluju kao “wow, ako je istinito”, ali povijest sličnih pokušaja prepuna je rezultata koji su kasnije pobijeni znanstvenim ispitivanjima. U slučaju EmDrivea, entuzijazam je naglo porastao kada je NASA-in tim Eagleworks 2016. tvrdio da je izmjerio potisak tog “nemogućeg” pogona. No kasnije studije – uključujući iscrpnu analizu Tehničkog sveučilišta u Dresdenu – nisu zabilježile nikakav potisak.
Prije nego što zagovornici alternativnih pogona otvore šampanjac, potrebna su temeljita, neovisna istraživanja koja će potvrditi rezultate – više puta i u različitim uvjetima. Kako prenosi Popular Mechanics, iako nije nemoguće da su Buhler i njegov tim otkrili neku još nepoznatu osobinu fizike, takav ishod ostaje vrlo malo vjerojatan. Za sada, najbolje je ovaj sustav nazvati – “malo vjerojatnim pogonom”.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.