Astronomi su korak bliže razumijevanju jedne od najintrigantnijih solarnih misterija zahvaljujući nezabilježenim podacima dobivenim iz magnetskog polja sunca.
Inovativni podaci, prikupljeni iz solarnog teleskopa Daniel K Inouye (DKIST), koji pripada Američkoj nacionalnoj zakladi za znanost (NSF) na Havajima – najmoćnijeg te svrhe na svijetu – nude najdetaljniji prikaz magnetskog polja na mirnoj sunčevoj površini.
Međunarodni tim znanstvenika, među kojima su istraživači s Sveučilišta u Sheffieldu, smatra da ovi podaci mogu bitno utjecati na naše shvaćanje prijenosa energije između sunčevih slojeva. Rezultati su objavljeni u časopisu Astrophysical Journal Letters.
Ovi nalazi mogli bi pomoći objasniti jedan od najvećih paradoksa u astrofizici: zašto je vanjski sloj sunca (korona) nekoliko stotina puta topliji od njegove površine (fotosfere), premda bi se logički očekivalo suprotno.
Složenost magnetskog polja
Profesor Robertus Erdelyi, istaknuti suradnik istraživanja sa Sveučilišta u Sheffieldu, izjavio je: “Opservacije su nam otkrile složenost magnetskog polja u nižoj sunčevoj atmosferi, poznatoj i kao kromosfera. Jasno razumijevanje strukture magnetskog polja ključno je za shvaćanje energetskih fenomena koji pokreću plazmu u sunčevoj atmosferi.
“To posebno uključuje magnetske aktivnosti koje bi mogle biti ključne za zagrijavanje solarne plazme na temperature od nekoliko milijuna Kelvina. Smatra se da ova magnetska polja uzrokuju najeksplozivnije događaje u našem solarnom sustavu, kao što su eksplozije koronalne mase.”
DKIST, koji je svečano otvoren 2022. godine, predstavlja najnapredniji optički solarni teleskop na svijetu, omogućujući opservacije sunca s preciznošću koja je jednaka prepoznavanju novčića u Manchesteru s udaljenosti iz Londona.
Projekt pod vodstvom Sveučilišta Queen’s iz Belfasta, u suradnji s brojnim institucijama, uključujući Sveučilište u Sheffieldu, Max Planck Institutom iz Njemačke i Sveučilištem Eötvös Loránd iz Mađarske, iskoristio je ovu naprednu tehnologiju kako bi otkrio novi, složeni obrazac energije u sunčevom magnetskom polju.
Važnost konvektivnih stanica
U prošlim istraživanjima, fokus je često bio na sunčevim pjegama – ogromnim magnetskim regijama veličine Zemlje koje prenose energiju između sunčevih slojeva. No, izvan ovih pjega, mirna sunčeva površina prepuna je konvektivnih stanica, tzv. granula, koje možda kriju tajnu energetske ravnoteže sunca.
Većina prethodnih izvješća sugerirala je da su na mirnoj fotosferi magnetska polja organizirana u obliku malih petlji. No, s DKIST-om istraživači su naišli na nešto neobično, otkrivajući složenije obrasce koji upućuju na zmijoliku promjenu magnetskog smjera.
Profesor Michail Mathioudakis, koji je sudjelovao u istraživanju, izjavio je: “Otkrili smo da što su magnetski obrasci složeniji, to je veća vjerojatnost oslobađanja energije procesom magnetske rekonekcije. Koristeći najmoćniji solarni teleskop, otkrili smo najkompleksnije magnetske orijentacije ikad zabilježene, što nas približava razumijevanju solarnih misterija.”
Profesor Erdelyi dodao je: “Ovo istraživanje moglo bi nas dovesti korak bliže prema potpunom razumijevanju sunca. Ovo su izvanredni rezultati postignuti zahvaljujući suradnji znanstvenika iz raznih institucija s obje strane Atlantika. Teleskop DKIST otvorio je revolucionarne mogućnosti u solarnoj fizici.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr