U neistraženim podvodnim kanjonima kod Čilea znanstvenici su naišli na nevjerojatna bića iz morskih dubina, od kojih su mnoga potpuno nova za znanost.
Duboko ispod površine Pacifika, u mračnim prostranstvima podvodnih kanjona uz čileansku obalu, istraživačka ekspedicija nedavno je zabilježila niz morskih stvorenja koja nitko prije nije dokumentirao. Među njima su zapanjujuće hobotnice, zastrašujuće dubokomorske ribe, lignje, svjetlucavi crvi i niz drugih neobičnih organizama, od kojih su mnogi potencijalno nove vrste ispod Pacifičkog oceana, potpuno nepoznate znanstvenoj zajednici.
Do ovih nevjerojatnih otkrića došlo je tijekom ekspedicije broda R/V Falkor (too) u prosincu 2024., koju je organizirao Schmidt Ocean Institute. Istraživači su pomoću daljinski upravljane ronilice (ROV-a) snimili i dokumentirali četiri do tada neistražena podvodna kanjona te gotovo 20 izvora metana u dubokim vodama uz južni Čile. Snimke i fotografije koje su donijeli prikazuju fascinantni podvodni svijet koji doslovno izgleda kao s drugog planeta.
Ispod Pacifika skriveni su ekosustavi koji oživljavaju bez sunčeve svjetlosti
Najveći od otkrivenih kanjona proteže se na površini od oko 2000 kvadratnih kilometara, dok se najdublji spušta više od 3000 metara ispod površine. Ti podvodni kanjoni kriju čitave ekosustave utemeljene na organizmima poput staklenih spužvi i dubokomorskih koralja. Ove kolonije pružaju stanište za raznolika stvorenja, uključujući minijaturne zvjezdače, rakove i razne vrste hobotnica.
Posebno su zanimljiva nalazišta metanskih izvora – mjesta na morskom dnu iz kojih izbijaju plinoviti mjehurići metana i tekućine bogate ovim plinom. U tim uvjetima razvijaju se bakterije koje koriste kemijsku energiju metana za proizvodnju hrane, kroz proces poznat kao kemosinteza. Za razliku od većine života na Zemlji koji se temelji na sunčevoj energiji, ovi organizmi opstaju bez ijedne zrake svjetlosti, stvarajući temelj za cijeli lanac morskog života u dubinama.
“Iznenadilo me koliko se metanski izvori u ovom području razlikuju od onih koje smo dosad istraživali u Sjevernoj Americi, kao i koliko su različita bila nalazišta koja smo posjetili, doslovno iz dana u dan,” izjavio je dr. Jeffrey Marlow, mikrobni ekolog sa Sveučilišta Boston i glavni znanstvenik ove ekspedicije. “Ogroman broj izvora u relativno malom području sugerira da su oni vrlo česti uz čileansku obalu, a uz to i ključni za očuvanje biološke raznolikosti u tom dijelu oceana.”
Tijekom istraživanja, znanstvenici su naišli i na veće skupine crvenih jegulja poznatih kao congrio colorado (Genypterus chilensis), koje su se okupljale oko uzvišenja prekrivenog cjevastim crvima, površine gotovo 900 četvornih metara. Ova jegulja nije značajna samo biološki, već i kulinarski — ključni je sastojak u tradicionalnom čileanskom jelu Caldillo de Congrio, koje ima posebno mjesto u tamošnjoj kulturi.
Još jedno fascinantno otkriće bilo je okupljanje Humboldtovih lignji koje su se hranile u blizini metanskih izvora, kao i otkriće mnogosegmentiranog crva koji reflektira svjetlost kao da je prekriven svjetlucavim kristalima – prizor kakav se rijetko viđa čak i u znanstvenim misijama.
Znanstvenici vjeruju da su pronašli više od 60 dosad nepoznatih vrsta
Prema prvim analizama, znanstveni tim vjeruje da su tijekom ekspedicije otkrili najmanje 60 potpuno novih vrsta. “Ovakve ekspedicije od presudne su važnosti za razumijevanje planeta na kojem živimo,” istaknula je dr. Patricia Esquete sa Sveučilišta Aveiro u Portugalu, koja je sudjelovala u misiji. “Tek smo na početku procesa identifikacije, no uzorci koje smo prikupili pokazuju iznimno bogatstvo i raznolikost života koji nikad prije nismo vidjeli.”
Sljedećih godina uslijedit će detaljna analiza i usporedba s postojećim znanstvenim bazama kako bi se potvrdilo jesu li otkrivene vrste uistinu nove za znanost. Ako se potvrde, ta otkrića dodat će se globalnom katalogu života i proširiti naše razumijevanje o tome kako život uspijeva u najekstremnijim uvjetima planeta.
Ova misija još jednom potvrđuje koliko toga o dubokom oceanu još ne znamo. Dok su površina kopna i većina obalnih područja već kartirani, golemi dijelovi dubokog oceana i dalje ostaju gotovo potpuno neistraženi. Svako novo spuštanje u te dubine donosi priliku da svijet pogleda nešto što nikada ranije nije bilo viđeno – i podsjeti nas da najveće tajne planeta još uvijek čekaju da ih otkrijemo.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.