kozmos.hr
Astronomija

Nova otkrića smanjuju strah od mogućih opasnih asteroida u blizini Zemlje

Fotografija kometa Encke i njegovog traga ostataka u infracrvenom svjetlu snimljena Spitzerovim teleskopom.
objavljeno

Astronomi su objavili važne vijesti vezane uz roj Taurida, skupinu asteroida koja se već duže vrijeme smatrala potencijalnom prijetnjom Zemlji. Prema najnovijim istraživanjima, utvrđeno je da je broj opasnih asteroida unutar ovog roja znatno manji nego što su ranije procjene pokazivale. Ovo otkriće pruža veću sigurnost i smanjuje strah od mogućih sudara s većim asteroidima iz ove skupine.

Istraživanje otkriva manji rizik od asteroida iz meteorskog roja Taurida

Tim istraživača s University of Maryland koristio je teleskop Zwicky Transient Facility (ZTF) kako bi detaljno proučio roj svemirskih ostataka poznat kao roj Taurida. Ovaj roj, koji povremeno prolazi blizu Zemlje i vidljiv je u obliku meteorske kiše u listopadu i studenom, već dugo privlači pozornost znanstvenika zbog mogućnosti da sadrži opasne asteroide.

Tauridi su povezani s kometom Encke, a znanstvenici su sumnjali da bi unutar roja mogli biti skriveni veliki asteroidi. Međutim, najnovija istraživanja sada sugeriraju da je opasnost od tih objekata daleko manja nego što se ranije mislilo.


Otkriveno manje velikih asteroida nego što se očekivalo

Ova otkrića predstavljena su 7. listopada 2024. na godišnjem sastanku Odjela za planetarne znanosti Američkog astronomskog društva. Voditelj istraživanja, Quanzhi Ye, istaknuo je kako je njihov tim iskoristio jedinstvenu priliku kada je roj Taurida prošao bliže Zemlji nego inače, što im je omogućilo detaljniju analizu.

“Približavanje roja Zemlji omogućilo nam je da učinkovitije potražimo objekte koji bi mogli predstavljati prijetnju našem planetu,” objasnio je Ye. “Naši rezultati pokazuju da je rizik od udara velikog asteroida iz ovog roja mnogo manji nego što smo vjerovali, što je svakako dobra vijest za obranu planeta.

Prije ovog istraživanja, mnogi su pretpostavljali da roj Taurida skriva veće asteroide, potencijalno veličine kilometra, što bi moglo uzrokovati ozbiljnu štetu na Zemlji. Neki su čak strahovali da bi jedan od tih objekata mogao izazvati regionalnu katastrofu, poput eksplozije asteroida nad Čeljabinsku 2013. godine, koji je ozlijedio više od 1.600 ljudi.

Manji objekt nego što se ranije pretpostavljalo

Najnoviji rezultati istraživanja pokazuju da roj Taurida vjerojatno sadrži samo nekoliko većih asteroida, procjenjuje se između devet i četrnaest. Ovi podaci upućuju na zaključak da je izvorni objekt koji je stvorio roj bio znatno manji od ranijih pretpostavki. Umjesto 100 kilometara u promjeru, kako se ranije mislilo, roditeljski objekt vjerojatno je imao promjer od oko 10 kilometara.

“Iako je još uvijek važno nastaviti promatranje i ostati na oprezu, ovi rezultati donose izvjesnu razinu olakšanja,” izjavio je Ye.

Šire implikacije

Osim što smanjuje zabrinutost zbog potencijalnih sudara s asteroidima, ovo istraživanje donosi važne informacije o formiranju i razvoju malih nebeskih tijela. Roj Taurida potječe od kometa Encke, koji ima jedan od najkraćih orbitalnih perioda – svakih 3,3 godine obiđe Sunce. Znanstvenici vjeruju da je komet Encke u prošlosti prošao kroz značajno fragmentiranje i da bi se mogao nastaviti raspadati.


“Proučavanje roja Taurida pomaže nam bolje razumjeti kako se manja nebeska tijela, poput kometa i asteroida, formiraju i mijenjaju tijekom vremena,” dodao je Ye. “Ova saznanja nisu važna samo za obranu planeta, već i za šire razumijevanje evolucije Sunčevog sustava.”

Buduća promatranja planirana za 2025. i 2026. godinu

Unatoč smanjenju straha, znanstvenici naglašavaju potrebu za daljnjim promatranjem. Roj Taurida ponovno će proći u blizini Zemlje 2025. i 2026. godine, što će pružiti priliku za dodatno potvrđivanje otkrića i dublje razumijevanje potencijalnih prijetnji.

“Veselimo se nadolazećim promatranjima i nastavku ovog važnog istraživanja,” zaključio je Ye.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.