Instrument je bio ključan za otkrivanje trenutka kada je Voyager 2 napustio heliosferu 2018. godine.
NASA je isključila jedan od preostalih znanstvenih instrumenata na Voyageru 2, čime se pokušava produžiti životni vijek letjelice dok nastavlja svoje putovanje dubokim svemirom. U priopćenju od 1. listopada, agencija je objavila da je deaktivirala plazma znanstveni instrument, alat koji je desetljećima pružao neprocjenjive podatke, u svrhu štednje ograničenih energetskih resursa letjelice.
Misija Voyagera 2 u dubokom svemiru
Voyager 2, zajedno sa svojim ‘blizancem‘ Voyagerom 1, lansiran je 1977. godine s ciljem istraživanja vanjskih planeta. Nakon završetka svoje primarne misije, Voyager 2 krenuo je dalje u međuzvjezdani prostor, dalje od bilo kojeg drugog ljudskog objekta, i nastavlja slati vrijedne podatke. Obje letjelice ovise o radioizotopnim termoelektričnim generatorima (RTG), koji pretvaraju toplinu nastalu raspadanjem plutonija-238 u električnu energiju. Međutim, s vremenom se količina proizvedene energije smanjila, pa Voyager 2 sada radi s otprilike dvije trećine svoje izvorne energije.
Plazma znanstveni instrument bio je dizajniran za mjerenje sunčevog vjetra i drugih nabijenih čestica koje emitira Sunce. Instrument je bio ključan za otkrivanje trenutka kada je Voyager 2 napustio heliosferu 2018. godine, što je označilo njegov ulazak u međuzvjezdani prostor. Međutim, kako se Voyager 2 sve više udaljava od Sunca, sposobnost instrumenta da prikuplja podatke značajno se smanjila. Trenutno daje značajne informacije otprilike jednom u tri mjeseca.
Upravljanje ograničenom energijom Voyagera 2
NASA-ini inženjeri pažljivo su procijenili energetske potrebe letjelice prije donošenja odluke o gašenju plazma znanstvenog instrumenta. S Voyagerom 2 koji se nalazi više od 20,7 milijardi kilometara od Zemlje, nalozima je potrebno 19 sati da stignu do letjelice, a potom još 19 sati za povratnu potvrdu. Ovaj najnoviji korak u štednji energije dio je NASA-ine dugoročne strategije očuvanja operativnosti Voyagera 2 što je dulje moguće.
Iako je plazma znanstveni instrument isključen, Voyager 2 nastavlja raditi s preostala četiri instrumenta. Obje sonde Voyager nadmašile su očekivanja, a NASA se nada da će letjelice nastaviti s radom do 2030-ih godina. Iako im opskrba energijom polako nestaje, podaci koje su prikupile tijekom posljednjih nekoliko desetljeća ostat će ključni za razumijevanje granica našeg Sunčevog sustava i prostora izvan njega.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.