kozmos.hr
Svemir

NASA-in model zvijezde slične našem Suncu

objavljeno

Kappa 1 Ceti nevjerojatno je slična Suncu.

Prema mjerilima zvijezda, Sunce je sada “umjereno punašna zvijezda na svom vrhuncu”. No kako bi temeljito razumjeli njegovu evoluciju i pokušali predvidjeti budući razvoj, znanstvenici moraju saznati kakva su takva tijela bila u ranijim fazama razvoja. Promatranja mladih zvijezda istog tipa i, naravno, stvaranje modela uvelike pomažu u tom procesu.

Znanstvenici su otkrili novu zvijezdu nalik našem Suncu

Vraćanje izgubljene “fotografije iz djetinjstva” našeg Sunca

Kada govore o svom radu, međunarodni tim astrofizičara, predvođen Vladimirom S. Airapetianom s američkog sveučilišta i NASA -e, nazivaju ga liječnićkim izvješćem ili obnovom izgubljene fotografije iz djetinjstva.

Povijest naše zvijezde

Baš kao i liječnici, znanstvenici su sastavili ogroman broj “analiza” o različitim parametrima zvijezde kako bi rekonstruirali povijest njezina “odrastanja”. I poput stručnjaka za retuširanje, proučavaju “rođake” Sunca kako bi mu vratili izgled koji je imao u “mladosti”.


Simulacije

Zadatak znanstvenika bio je simulirati zvjezdani vjetar koji se nalazi vrlo blizu Kappa 1 Ceti. Ova vrlo mlada zvijezda od nas je udaljena samo 30-ak svjetlosnih godina, što se po kozmičkim standardima čini kao kratka šetnja.

Sličnosti između nove zvijezde i našeg Sunca

U isto vrijeme, nova zvijezda Kappa 1 Ceti nevjerojatno je slična Suncu: masa ove dvije zvijezde je identična unutar pogreške mjerenja, spektralni tip je isti, pa je stoga i sastav isti. U isto vrijeme, susjedna zvijezda mlađa je za gotovo četiri milijarde godina.

Najudaljeniji sloj u atmosferi zvijezde dok se širi u zvjezdani vjetar. Znanstvenici su modelirali vruću zvjezdanu koronu nove zvijezde Kappa 1 Ceti. Izvor: NASA

Ponašanje nove zvijezde

Zbog toga Kappa 1 Ceti ima svjetlinu od samo 85% solarne, rotira se oko svoje osi puno brže i ponaša se kao malo dijete: neprestano stvara kaos u okolnom prostoru. Ili bolje rečeno, izbacuje ogromnu količinu materije, pokazujući mnogo veću aktivnost od Sunca. Tako bi trebalo biti, prema suvremenim zamislima o evoluciji zvijezda.

Zašto je modeliranje potrebno i važno?

A ako možemo pomoću teleskopa izmjeriti značajan dio fizičkih parametara udaljene zvijezde, tada zvjezdani vjetar jednostavno ne stiže do nas u količini potrebnoj za proučavanje. Tu modeliranje dolazi u obzir. Hayrapetyanov tim koristio je dobro provjereni softverski paket Alfvén Wave Solar Model koji je dio Okvira za modeliranje svemirskog vremena razvijenog na Sveučilištu u Michiganu. Ovaj je model stvoren za simulaciju i predviđanje solarnog vjetra, ali se može koristiti i za druge zvijezde.

https://kozmos.hr/jedna-od-nama-najblizih-zvijezda-mozda-je-tvornica-tamne-tvari/

Točnost

Štoviše, zbog mogućnosti provjere stvarnih parametara materije koju izlučuje Sunce, visoka je točnost modela potvrđena praksom. Slični izračuni za Kappa 1 Ceti izvedeni su ranije, ali njihova je razlučivost bila vrlo mala.

Metode

Ovog puta znanstvenici su radikalno povećali detalje modeliranja koristeći podatke o zvijezdi koja se proučava, dobivene od četiri teleskopa odjednom: Hubble svemirski teleskop, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), NICER i XMM-Newton. Jedan od vizualnih rezultata ovog rada bio je impresivan video zapis širenja tvari iz korone mlade zvijezde.


Važnost rezultata

No, istraživanje se nije odnosilo samo na dobivanje lijepih dinamičkih 3D modela. Kad je Sunce bilo staro oko 700 milijuna godina, na Zemlji se počeo stvarati primitivni život. U tom procesu aktivno su sudjelovali učinci koje stvara svjetlo, prvenstveno protok nabijenih čestica, koji imaju veliki utjecaj na atmosferu i kemijske procese na površini planeta. Zbog povećane aktivnosti zvijezde, magnetsko polje Zemlje (ili hipotetičko slično tijelo u nastanjivoj zoni Kape 1 Ceti) je komprimirano, a strujanje Sunčevog vjetra bilo je toliko jako da su se aurore pojavile čak i iznad ekvatora .

Buduća istraživanja

Nakon što su modelirali “mladu verziju Sunca”, Hayrapetyan i njegove kolege ponovit će istu stvar s malo starijim zvijezdama. To je potrebno za poboljšanje softvera i matematičkog aparata takvih simulacija. Uskoro će znanstvenici moći prikupiti više podataka o ranim fazama evolucije naše zvijezde i razumjeti kako je to utjecalo na nastanak i razvoj života na Zemlji.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• Airapetian, V. S. (n.d.). One Year in the Life of Young Suns: Data-constrained Corona-wind Model of κ1 Ceti. The Astrophysical Journal.
• Gold, A. (2021, August 4). NASA model describes nearby star that resembles early sun. Phys.org.
• Hill, D. (2021, August 2). NASA model DESCRIBES nearby star which Resembles ours in its youth. NASA.
• Morrison , R. (2021, August 5). NASA discovers a nearby star that looks like a young version of the sun. Daily Mail Online.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.