NASA-in robotski lander InSight koji je sletio na Mars (Elysium Planitia) još 2018., u posljednje se vrijeme susreo sa brojnim poteškoćama. Sada je nakon nekoliko mjeseci ‘zimske hibernacije’, konačno vraćen u puni pogon, a zaredalo se i nekoliko zanimljivih znanstvenih opažanja.
Oštra Marsova zima
Tim znanstvenika koji se bavi radom InSight-a, bio je suočen sa prilično teškim odlukama u lipnju ove godine. Morali su isključiti gotovo sve instrumente na landeru kako bi očuvali njegovu energiju.
Prašina i zemlja prekrile su njegove solarne panele, a dodatni problem je bio to što se Mars uvelike udaljio od Sunca zbog čega je InSight primao još manje količine svjetlosti i topline.
NASA-ini znanstvenici imali su još samo jedan preostali as u rukavu. Naredili su Landeru da svojom robotskom rukom skuplja te prosipa pijesak po svojim solarnim panelima kako bi vjetar mogao lakše otpuhati prljavštinu.
„Da nismo reagirali tako brzo i efikasno, možda bismo propustili neka izrazito važna znanstvena otkrića“ objavio je glavni istraživač InSight-a iz NASA-inog JPL-a, Bruce Banerdt.
Mars se sada ‘vraća’ k Suncu i omogućuje InSightu da nakon teške i oštre zime, konačno proradi ‘punom parom’.
Tri Marsotresa u mjesec dana
Prije tjedan dana, lander je svjedočio jednom od najvećih i najdužih Marsotresa u svojem 1000 dana dugom posjetu Crvenom planetu, objavio je NASA-in JPL.
Potres magnitude 4,2 po Richteru, trajao je punih 90 minuta. Radi se o samo jednom u nizu od tri potresa koji su u posljednjih mjesec dana pogodili Mars.
„Nakon dvije godine, Mars i dalje nudi nova iznenađenja kao što su npr. ova dva zanimljiva potresa” dodao je Banerdt.
Tim znanstvenika i dalje analizira nove Marsotrese. Utvrdili su da se svaki potres dogodio na zasebnoj lokaciji te da su se sastojali od valova međusobno različitih frekvencija.
Prema NASA-i to je od izuzetne važnosti za znanstvenik jer im pomaže da dobiju jasniju sliku o unutrašnjoj strukturi Crvenog planeta.
https://kozmos.hr/mars-insight-lander-zabiljezio-preko-500-potresa/
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.