Za razliku od današnjih zvijezda, prve zvijezde u svemiru bile su uglavnom sastavljene od vodika i helija, potencijalno stotine puta veće od našeg sunca. Međutim, neke od njih mogle su biti pokretane koncentriranom tamnom materijom, formirajući neobične objekte poznate kao tamne zvijezde.
Kako tamna materija može pogoniti divove
Tamna i obična tvar koje se slično ponašaju pod gravitacijom mogle su omogućiti nakupinama tamne tvari da privuku oblake vodika i helija u ranom svemiru. Rezultirajuća energija iz tamne tvari mogla je stvoriti mehanizam sličan nuklearnoj fuziji u pravilnim zvijezdama.
Ove teoretske tamne zvijezde mogle bi nadmašiti promjer sunca tisućama puta, ali imaju nisku gustoću i slabo osvjetljenje. Njihova udaljenost i tamnost čine ih nedetektirabilnima s trenutnim teleskopima, no svemirski teleskop Nancy Grace Roman možda bi bio dorastao tom zadatku.
Nancy Grace Roman teleskop: naš detektor tamnih zvijezda?
Kada bude spreman u svibnju 2027., ovaj teleskop istraživat će udaljene, tamne rubove kozmosa. Novija istraživanja sugeriraju da bi mogao uočiti supermasivne tamne zvijezde koje prelaze 100.000 solarnih masa. No, za poboljšanje detekcije, mogao bi biti uparen s teleskopom James Webb.
Strategija predlaže identificiranje kandidata za tamne zvijezde ovim teleskopom, dok bi Webb potvrdio njihovu prisutnost kroz detekciju helijevih emisijskih linija. Ovaj suradnički pristup koristi prednosti svakog teleskopa, pokazujući koristi integriranog promatranja.
Povezivanje jaza do supermasivnih crnih rupa
Uspjeh u detektiranju tamnih zvijezda mogao bi razotkriti tajnu brzog formiranja supermasivnih crnih rupa u ranom svemiru. Tamne zvijezde, čim bi njihove jezgre tamne materije prestale proizvoditi energiju, mogle su brzo kolabirati u masivne crne rupe, na kraju postajući supermasivne crne rupe. Slaba svjetlost tamnih zvijezda mogla bi osvijetliti naše razumijevanje rane svemir, nudeći neviđene uvide u kozmičku evoluciju i enigme.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr