Znanstvenici su otkrili stijensku umjetnost koja ne samo da prikazuje afričku prutku, već ukazuje i na moguću duhovnu dimenziju ovog prapovijesnog umjetničkog djela.
Afrička prutka (Rallus caerulescens) je ptica iznimne ljepote s plavkastim prsima, crvenim nogama, očima i kljunom. Njene prepoznatljive pruge na bokovima, kestenjasti gornji dio tijela te dugi prsti čine je jedinstvenom. Ova ptica močvarica naseljava isključivo područje subsaharske Afrike, s najvećom koncentracijom u provinciji Western Cape u Južnoafričkoj Republici. Afrička prutka pripada obitelji Rallidae, koja obuhvaća oko 140 vrsta ptica diljem svijeta, uključujući liske, čaplje, patke, šljuke i druge. U južnoj Africi poznato je oko 15 predstavnika ove obitelji.
Prema IFLScience, u znanstvenim krugovima, pojam “holotip” odnosi se na primjerak koji služi kao temelj za opis i naziv nove vrste. Obično su to sačuvani ili opisani fizički primjerci. No, u slučaju afričke prutke, njen holotip je neobičan – to je akvarel iz 1773. godine, koji je naslikao Georg Foster, a koji se danas čuva u Prirodoslovnom muzeju u Londonu. Foster, umjetnik koji je sudjelovao na drugoj ekspediciji britanskog istraživača kapetana Jamesa Cooka (1772.-1775.), naslikao je ovu pticu tijekom zaustavljanja na Rtu Dobre Nade (današnji Cape Town). Njegova ekspedicija imala je cilj istražiti postojanje južnog kontinenta, poznatog kao Terra Australis.
Otkriće drevnog prikaza
Međutim, tim istraživača iz Afričkog centra za obalnu paleoznanost na Sveučilištu Nelson Mandela u Južnoafričkoj Republici vjeruje da je otkrio još stariji prikaz afričke prutke. Na stijenskom zaklonu u provinciji Western Cape, južno od planinskog lanca Langeberg, pronađena je slika koja, prema interpretaciji znanstvenika, prikazuje upravo ovu pticu. Slika, duga 20 cm, najveći je prikaz u panelu stijenske umjetnosti koji uključuje i prikaze pčela, ljudi, mravojeda, antilopa i biljaka. Iako je teško precizno odrediti starost stijenske umjetnosti, vjeruje se da ona datira iz razdoblja od nekoliko stoljeća do nekoliko tisućljeća unazad. Ako je interpretacija znanstvenika točna, ova slika gotovo sigurno prethodi Fosterovom holotipu. Otkriće također naglašava duboko ukorijenjeno znanje autohtonih naroda, poput naroda San, koji su prvi naselili ovo područje i ostavili za sobom bogatu baštinu stijenske umjetnosti.
Kulturni i duhovni značaj
Kako prenosi IFLscience, narod San poznat je po svojoj dubokoj povezanosti s prirodom, osobito s pticama. Prema zabilježenim svjedočanstvima zapadnih istraživača, San su imali imena za čak 68 od 76 vrsta ptica zabilježenih tijekom jednog dana. San su vjerovali da ptice dijele slične misaone procese i vrijednosti s ljudima te bi reagirale na situacije na sličan način kao i ljudi. Umjetnik koji je stvorio ovu sliku uspio je vjerno prikazati “giss” (opći dojam veličine i oblika) afričke prutke, ističući njene široko razmaknute noge i naprijed nagnute noge.
Većina prikaza ptica u stijenskoj umjetnosti naroda San može se identificirati samo na razini obitelji, poput prikaza vodomara, čiope, strvinara ili čaplji. Međutim, istraživači smatraju da se u ovom slučaju može identificirati vrsta, zahvaljujući 14 paralelnih pruga na bokovima i ispod repa koje izuzetno sliče uzorku na afričkoj prutki. Takvo istaknuto pruganje ne pojavljuje se kod nijedne druge ptice iz obitelji Rallidae u regiji.
Duhovna dimenzija stijenske slike
Ova slika ne prikazuje samo afričku prutku; ona otkriva dublju, duhovnu dimenziju koju je umjetnik naroda San možda želio prenijeti. Često slike naroda San prikazuju bića koja su kombinacija ljudskih i životinjskih osobina. U ovom slučaju, radi se o prikazu koji spaja ptičje i ljudske karakteristike. Na slici afričke prutke mogu se uočiti dva elementa koja sugeriraju ovu kombinaciju. Prvo, nedostatak kljuna daje slici ljudskiji izgled. Drugo, način na koji su nožni prsti prikazani. Afrička prutka ima tri nožne kosti usmjerena naprijed i jedan unatrag, dok slika prikazuje četiri ili pet nožnih prstiju usmjerenih naprijed, što podsjeća na ljudsku ruku. Istraživači su razmatrali mogućnost da je nedostatak kljuna posljedica gubitka pigmenta ili da je broj nožnih prstiju rezultat umjetničke pogreške, no odbacili su te hipoteze. Umjesto toga, vjeruju da je umjetnik namjerno stvorio ove “anomalije”, oblikujući “osobu-prutku”, koja je možda imala posebnu duhovnu ulogu u kulturi naroda San.
Povezanost s duhovnim svijetom
Zašto bi umjetnik naroda San želio prikazati afričku prutku na ovaj način? Ovdje možemo samo nagađati. Istraživači su primijetili da se stijenski zaklon nalazi blizu staništa afričke prutke, močvare s tršćacima. Njene prepoznatljive značajke i zov učinili su je lako prepoznatljivom i nezaboravnom u svakodnevnom životu naroda San. Crvena boja, koja se koristi u slici, imala je posebno značenje za narod San zbog svoje povezanosti s krvlju i životom. Također, kao i mnoge druge vrste prutki, afrička prutka može se stisnuti bočno i postati gotovo dvodimenzionalna, što joj omogućuje da se lako provuče između trstika i brzo nestane u močvari. Zbog te sposobnosti, istraživači sugeriraju da bi “osoba-prutka” mogla predstavljati posrednika između naroda San i duhovnog svijeta skrivenog iza trstika. Slična teorija predložena je i za avianthrope lastavica koje se povezuju s duhovnim svijetom iza stijene.
Nažalost, narod San bio je nemilosrdno progonjen, a brojni kolonizatori su ih masovno ubijali tijekom 18. i 19. stoljeća. U mnogim dijelovima južne Afrike gotovo su potpuno iskorijenjeni. Ipak, bogatstvo njihove kulture i svjetonazora danas je široko prepoznato. San su bili među najboljim tragačima u povijesti. Danas, majstori tragači naroda San iz Namibije pomažu znanstvenicima u prepoznavanju fosilnih tragova. Nedavno su, između ostalog, identificirali fosilizirane tragove noja koji bi inače ostali nezapaženi. Otkriće slike afričke prutke predstavlja značajan doprinos razumijevanju svijeta stručnih ornitologa iz daleke prošlosti i kulturnog naslijeđa naroda San. Ova slika može se smatrati najstarijim poznatim prikazom afričke prutke, pružajući jedinstven uvid u duhovni i svakodnevni život ovog drevnog naroda.
Trudimo se biti točni, ali ako mislite da smo u ovom članku napravili grešku, javite nam se. Također, ne zaboravite pratiti naš ekskluzivni kanal: https://t.me/s/kozmoshr.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.