Astronomi su pomoću zemaljskog radio teleskopa SRT sastavili najdetaljniju radio-kartu galaksije Andromeda. Ona je omogućila bolje proučavanje strukture galaksije i njezinih svojstava, kao i sastavljanje kataloga pozadinskih izvora.
Galaksija Andromeda (ili M31) najveća je galaksija u Lokalnoj skupini i najbliža spiralna galaksija Mliječnoj stazi. Nalazi se na udaljenosti od oko 2,5 milijuna svjetlosnih godina od naše galaksije.
Za astronome je ona zanimljiva kako sa stajališta proučavanja procesa nastanka zvijezda i zvjezdane dinamike, tako i sa stajališta istraživanja na području nastanka i evolucije galaksija.
Tim astronoma predvođen Sofijom Fatigoni sa Sveučilišta Britanska Kolumbija sastavio je najdetaljniju kartu galaksije Andromeda i okolice u mikrovalnom frekvencijskom rasponu od 1-22 gigaherca.
Promatranja su provedena pomoću 64-metarskog radio teleskopa SRT (Sardinia Radio Telescope) punog kruga i trajala su 66 sati. Cilj znanstvenika bio je poboljšati razumijevanje morfologije galaksije i fizičkih procesa koji se odvijaju unutar nje.
Analiza podataka dobivenih SRT teleskopom, kao i podataka iz radioteleskopa Effelsberg i infracrvenih karata galaksije omogućila je procjenu ukupne stope formiranja zvijezda u galaksiji na 0,19 solarnih masa godišnje. Spiralni krakovi galaksije slabo se razlikuju u radijskom području, ali je vidljiv prsten koji ocrtava disk M31.
Radiotermalno zračenje u prstenu povezano je s procesima stvaranja zvijezda, dok se u središnjem području M31 slobodno zračenje (usporavanje zračenja) može povezati s velikom gustoćom starih zvijezda poput Sunca. Ne-termalno zračenje unutar prstena nastaje kao posljedica kretanja čestica kozmičkih zraka u magnetskom polju u međuzvjezdanom mediju galaksije. Profili netermalnog zračenja ujednačeni su duž prstena, što znači da se jakost polja u prstenu malo mijenja.
https://kozmos.hr/mislite-da-smo-sami-u-svemiru-evo-23-slike-koje-ce-promijeniti-vase-misljenje/
Istodobno je otkrivena neočekivana činjenica – korelacija između tokova netermalnog i mikrovalnog zračenja u ispupčenju galaksije, što je neobično, budući da su procesi nastanka zvijezda tamo spori.
Daljnja opažanja trebala bi pomoći u utvrđivanju prirode ovog ne-toplinskog zračenja iz središnjeg područja M31. Osim toga, istraživači su katalogizirali 93 točkasta izvora zračenja, poput zvijezda, galaksija i drugih objekata vidljivih u pozadini galaksije Andromeda, te identificirali pet novih kandidata za ostatke supernove u galaksiji.
Nakon svega rečenog, evo 10 sličnih radio snimaka drugih značajnih objekata u svemiru.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
• Ciaccia, C. (2021, July 28). New image of Andromeda galaxy Shows scientists where stars are born in the Milky WAY’S NEIGHBOR.
• Fatigoni, S. (2021, July 23). Study of the thermal AND NONTHERMAL Emission components in M 31: THE Sardinia radio telescope view at 6.6 GHz. Astronomy & Astrophysics.
• Sci-News. (n.d.). Sardinia Telescope Captures Most Detailed Radio Image Ever Seen of Andromeda Galaxy.