kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Najbliža supernova u desetljeću otkriva kako se zvijezde u eksploziji razvijaju
Svemir

Najbliža supernova u desetljeću otkriva kako se zvijezde u eksploziji razvijaju

Galaksija Pinwheel, ili Messier 101, 21. svibnja 2023., četiri dana nakon što je svjetlost supernove 2023ixf stigla do Zemlje. Zasluge: Steven Bellavia.
objavljeno

Kada je Alex Filippenko, poznat po svojoj navici donošenja teleskopa na zabave, 18. svibnja ove godine na večernjoj zabavi prikazao slike zvjezdanih skupina i galaksija, uključujući spiralnu galaksiju Pinwheel, ni slutio nije što će uslijediti. Kako prenosi Berkley, svojim teleskopom, snimio je i svijetlu točku u galaksiji, koja će se pokazati kao supernova. Tek sljedećeg dana saznao je da je ta svijetla točka zapravo supernova u galaksiji Pinwheel, koju je prvi otkrio amaterski astronom Koichi Itagaki iz Japana, samo jedanaest i pol sati nakon Filippenkovog snimka.

Filippenko, profesor astronomije na Sveučilištu u Kaliforniji, Berkeley, zajedno s doktorskim studentom Sergiyem Vasylyevom i postdoktorskim znanstvenikom Yi Yangom, preusmjerio je svoja promatranja prema ovoj zvijezdi, koja je dobila naziv SN 2023ixf. Zvijezda, koja je bila najbliža supernova otkrivena od 2014. godine, udaljena svega 21 milijun svjetlosnih godina od Zemlje, postala je predmetom intenzivnog interesa astronomske zajednice.

Novo promatranje ove supernove omogućilo je prva mjerenja polariziranog svjetla iz supernove, što je pružilo uvid u oblik i evoluciju eksplozivne zvjezdane smrti. Kroz analizu polarizacije, Filippenko i njegov tim mogli su bolje razumjeti geometriju objekta koji emitira svjetlo, što je pružilo dublji uvid u dinamiku i strukturu same eksplozije.


Crveni superdiv

Podaci su ukazivali na to da je zvijezda, crveni superdiv, možda 10 do 20 puta masivniji od našeg Sunca, prošla kroz oscilacije prije svoje krajnje eksplozije. Ove oscilacije uzrokovale su ispuštanje oblačaka plina, koje je zatim osvijetlila energija iz eksplozije, stvarajući spektakularan kozmički vatromet.

Dodatne studije, vođene timom astronoma pod vodstvom Ryana Chornocka, također sa Sveučilišta u Kaliforniji, Berkeley, analizirale su spektroskopske podatke supernove. Njihova analiza ukazivala je na to da je zvijezda izbacivala plin možda tri do šest godina prije svoje konačne eksplozije. Ovo otkriće može promijeniti razumijevanje astronomskih modela o tome kako zvijezde masivne poput crvenih superdivova završavaju svoj životni ciklus.

Filippenko je istaknuo važnost ovih nalaza: “Mislim da će ova supernova mnoge od nas potaknuti da detaljnije razmišljamo o suptilnostima cijele populacije crvenih superdivova koji gube puno materijala prije eksplozije.”

Ovi uvidi u mehanizme koji prethode eksploziji supernove mogu imati široke implikacije za razumijevanje svemira, posebno kada se koriste supernove kao kalibrirane svijeće za mjerenje svemirskih udaljenosti.

Dva članka koja opisuju ova otkrića uskoro će biti objavljena u časopisu The Astrophysical Journal Letters, s Marguttijem i Chornockom kao suautorima oba članka.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.