kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Na obali Nila otkriven reljef koji možda prikazuje prvog vladara Egipta
Znanost

Na obali Nila otkriven reljef koji možda prikazuje prvog vladara Egipta

objavljeno

Na zapadnoj obali Nila, sjeverno od Asuana, otkriven je iznimno rijedak primjerak egipatske stijenske umjetnosti koji bi mogao prikazivati političku figuru s početka Prve dinastije. Riječ je o reljefu uklesanom u stijenu na lokalitetu Gebel Qurna, koji prema stilskoj analizi potječe iz protodinarskog razdoblja – prijelaznog razdoblja koje je prethodilo osnutku egipatske države i uspostavi faraonske vlasti.

Prikaz broda i moguće kraljevske figure

Na uklesanoj slici dominira detaljno prikazan brod sa srpolikim trupom koji pet osoba vuče protiv riječnog toka, dok ga veslač na krmi dodatno pokreće. Na središnjem dijelu broda nalazi se uzdignuta nosiljka unutar koje sjedi ljudska figura. Vidljivi su joj glava, desno rame i izdužen oblik brade, za koji arheolog dr. Dorian Vanhulle smatra da predstavlja lažnu bradu – karakterističan simbol vladarske vlasti još od Prve dinastije.

“Oblik uklesan unutar skloništa interpretira se kao sjedeća ljudska figura, od koje su jasno vidljivi samo glava i desno rame, zajedno s izduženom bradom tipičnom za prikaze ranih vladara,” navodi Vanhulle u novoj studiji. “Okomita crta na glavi teško je tumačiva, ali možda se radi o nekoj vrsti pokrivala za glavu.”

Umjetnost na prijelazu iz predinastičkog razdoblja

Slični prikazi su izuzetno rijetki u Egiptu, ali stil i motivi s ovog reljefa podudaraju se s artefaktima iz ranog dinastičkog razdoblja. Vanhulle ističe da brod s reljefa dijeli osobine s onim prikazanim na poznatoj ceremonijalnoj palici koja prikazuje faraona Narmera – povijesno priznatog kao prvi vladar ujedinjenog Egipta oko 3100. godine prije nove ere.

“Imajući u vidu sve stilske značajke, čini se razumnim pretpostaviti da je reljef izrađen na samom početku Prve dinastije, možda čak i prije Narmerove vladavine,” piše Vanhulle. Oblik broda – uključujući vertikalne završetke i nožasti profil krme – pokazuje obilježja tipična za prijelaz iz protodinarskog u ranu dinastičku fazu. Takvi oblici pronađeni su i na drugim lokalitetima, poput Wadi Abu Subeira.

“Brodovi su među najčešće korištenim motivima u egipatskoj ikonografiji,” objašnjava autor. “U predinastičkom i protodinarskom razdoblju (otprilike 4500.–3085. g. pr. Kr.), motiv broda bio je sveprisutan i nosio kompleksna ideološka i simbolička značenja.”

Tko je prikazan u nosiljci?

Iako identitet prikazane osobe nije poznat, Vanhulle pretpostavlja da je riječ o članu vladarske elite iz razdoblja Naqada kulture, koja se iz Gornjeg Egipta širila prema jugu. Ta ekspanzija prethodila je konačnom ujedinjenju Egipta krajem četvrtog tisućljeća prije nove ere. “Sve ukazuje na to da je reljef naručen od strane rane forme političko-religijske vlasti na pragu Prve dinastije,” navodi autor.

Unatoč iznimnoj vrijednosti nalaza, umjetnost ne sadrži tzv. serekh – karakterističan okvir s imenom kralja koji se često pojavljuje na reljefima iz Prve i Druge dinastije. Upravo zato, točna svrha ovog prikaza ostaje nepoznata. No nova otkrića poput ovoga pružaju rijedak uvid u prijelazne faze formiranja egipatske države, sugerirajući da su rani vladari možda koristili stijenske reljefe kao oblik simboličkog obilježavanja prostora i potvrde vlasti.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.