Novim otkrićem u sklopu kineske lunarne misije, Kina je postala treća zemlja koja je otkrila novi lunarni mineral, nakon Sjedinjenih Država i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Važno otkriće
Kineski znanstvenici pronašli su novi lunarni mineral u obliku kristala koji se ‘sakrivao’ unutar uzoraka prikupljenih s Mjeseca 2020. godine. Changesite–(Y) – nazvan po mitološkoj kineskoj božici Mjeseca, Chang’e – fosfatni je mineral i stupčasti kristal. Pronađen je u česticama lunarnog bazalta koje se ispituju u laboratorijima u Kini.
Do otkrića su došli istraživači s istraživačkog instituta u Pekingu (Beijing Research Institute of Uranium Geology) koji su pronašli jedan kristal Changesite–(Y) pomoću difrakcije X-zraka dok su proučavali čestice prikupljene na Mjesecu.
Otkriće je objavljeno na tiskovnoj konferenciji 9. rujna. Komisija za nove minerale, nomenklaturu i klasifikaciju (Commission on New Minerals, Nomenclature and Classification ili CNMNC) Međunarodne mineraloške udruge (International Mineralogical Association ili IMA) potvrdila ga je kao novi mineral.
Kina ušla u ‘anale’ istraživanja svemira
Ovo otkriće znači da je Kina treća zemlja koja je otkrila novi lunarni mineral, nakon Sjedinjenih Država i bivšeg Sovjetskog Saveza, koji su izvršili slijetanje na Mjesec s posadom Apolla i misije vraćanja uzoraka na Lunu.
Misija Chang’e 5 sletjela je u Oceanus Procellarum u prosincu 2020. godine i bila je prva misija vraćanja uzoraka s Mjeseca od 1970-ih. Misija je prikupila 1,73 kilograma lunarnih uzoraka i sigurno ih dopremila na Zemlju radi proučavanja, što je dovelo do niza otkrića.
Nastavak istraživanja
Očekuje se da će sljedeća kineska misija na Mjesec biti Chang’e 6. Riječ je o misiji koja će pokušati prikupiti prve uzorke s udaljene strane Mjeseca koja nikada nije okrenuta prema Zemlji te stoga ranije nije niti istraživana. Chang’e 6 trebao bi prikupiti uzorke u prosincu 2024. godine.
10 fotografija Tamne strane Mjeseca
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: