Astronomi su otkrili na jednom od udaljenih egzoplaneta â toliko vruÄem da na njemu kiÅĄi Åželjezo â detektirali najteÅži ikada uoÄeni element.
VaÅžno otkriÄe
Astronomi su otkrili teÅĄki element barij u atmosferama dva vruÄa plinovita divovska planeta izvan SunÄeva sustava. Otkrivanje barija oko ekstremnih egzoplaneta WASP-76 b i WASP-121 b oznaÄava otkriÄe najteÅžeg elementa ikada pronaÄenog u atmosferi planeta koji kruÅži oko zvijezde koja nije Sunce.
OtkriÄe bi moglo otkriti viÅĄe o egzotiÄnim uvjetima koji vladaju oko egzoplaneta zvanih ‘vruÄi Jupiteri’ â plinovitih divova koji orbitiraju blizu svojih zvijezda s paklenom dnevnom stranom okrenutom prema zvijezdama i relativno hladnom noÄnom stranom okrenutom prema svemiru. Njihova blizina znaÄi da ti planeti veliÄine Jupitera kruÅže oko svojih zvijezda u samo nekoliko zemaljskih dana i mogu imati temperature veÄe 1000°C.
‘VruÄi Jupiteri’
WASP-76 b posebno je ekstreman primjer takvog ‘vruÄeg Jupitera’ Naime, astronomi su ranije otkrili da njegova dnevna temperatura moÅže porasti do 2400°C â dovoljno vruÄe da ispari Åželjezo i druge metale. Kada se ovo ispareno Åželjezo otpuhne na hladniju noÄnu stranu WASP-76 b, ono se ukapljuje i pada kao Åželjezna kiÅĄa.
Äak i uz ove egzotiÄne i nasilne uvjete, astronomi se nisu nadali da Äe na ovome udaljenom svijetu pronaÄi barij, koji je 2.5 puta teÅži od Åželjeza. âZagonetan i kontraintuitivan dio je: zaÅĄto postoji tako teÅžak element u gornjim slojevima atmosfere ovih planeta?,â rekao je TomÃĄs Azevedo Silva, glavni autor studije u kojem je prezentirano ovo otkriÄe.
Otkriveni detalji tamne strane vruÄeg Jupitera
SnaÅžna gravitacija planeta znaÄi da bi znanstvenici oÄekivali da Äe teÅĄki elementi poput barija brzo pasti u niÅže slojeve atmosfere, pa je otkriÄe bilo iznenaÄujuÄe. Avezedo Silva pojasnio je kako je ovo âna neki naÄin ‘sluÄajno’ otkriÄe. Nismo oÄekivali niti traÅžili barij i morali smo unakrsno provjeriti dolazi li on zapravo s planeta buduÄi da nikada prije nije viÄen ni na jednom egzoplanetu.â
Azevedo Silva i njegovi kolege nisu sigurni koji je prirodni proces u atmosferama egzoplaneta WASP-76 b ili WASP-121 b mogao stvoriti barij (inaÄe poznat po tome ÅĄto se koristi kao element koji vatrometu daje svjetlozelenu boju).
Put prema otkriÄu i daljnje istraÅživanje
Astronomi koriste tehniku zvanu spektroskopija kako bi istraÅžili kemijski sastav egzoplaneta. Spektroskopija se temelji na Äinjenici da elementi apsorbiraju i emitiraju svjetlost na odreÄenim frekvencijama, tako da kada svjetlost zvijezde sija kroz atmosferu svijeta elementi unutar atmosfere daju svjetlosti specifiÄan ‘otisak prsta’.
Zanimljivo je da su vruÄi Jupiteri poput ovih planeta posebno pogodni za spektroskopiju, koja je olakÅĄana zbog blizine zvijezde, visokih temperatura i velike atmosfere, pa se znanstvenici joÅĄ uvijek nadaju da Äe otkriti ÅĄto barij ‘drÅži’ u zraku.
âââU ovom trenutku nismo sigurni koji su mehanizmi. BuduÄi da su plinovite i vruÄe, njihove su atmosfere vrlo proÅĄirene i stoga ih je lakÅĄe promatrati i prouÄavati nego atmosfere manjih ili hladnijih planeta,â zakljuÄio je Olivier Demangeon, koautor studije.
10 Stvari koje trebate znati o vruÄim Jupiterima
PridruÅžite se raspravi u naÅĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: