kozmos.hr
Jeste li znali?

Može li novootkriveni kip drevnog zapovjednika otkriti tajne skrivene više od 2000 godina?

Terakotna vojska u Kini. YAYIMAGES/Kozmos.
objavljeno

Arheolozi su u poznatoj kineskoj vojsci od terakote otkrili uzbudljiv novi nalaz—rijedak kip za kojeg se vjeruje da prikazuje visokog vojnog zapovjednika. Ova figura, prvi put otkrivena nakon gotovo tri desetljeća, mogla bi sadržavati ključne tragove o drevnoj vojnoj moći koja je čuvala grobnicu Qin Shi Huanga, prvog kineskog cara. Iako terakotna vojska već broji tisuće ratnika u prirodnoj veličini, kip ovog zapovjednika jedan je od samo deset dosad pronađenih.

Najnovije otkriće dogodilo se u jami br. 2, dijelu golemog pogrebnog kompleksa cara Qin Shi Huanga koji se prostire na oko 57 četvornih kilometara u blizini današnjeg Xi’ana. Od trenutka kada je lokalno stanovništvo 1974. slučajno otkrilo ovo mjesto, arheolozi su pronašli nevjerojatnu zbirku artefakata, među kojima su jedinstveno izrađeni terakotni vojnici, konji i kola, pažljivo postavljeni kao stražari careve grobnice koja ostaje zapečaćena do danas.

Rijetki nalaz otvara nova pitanja

Voditelj iskopavanja, Zhu Sihong, objasnio je da se novootkriveni kip ističe zbog svog strateškog položaja unutar jame i prepoznatljivih obilježja. “Na temelju njegova položaja vjerujemo da je ova figura bila najviši vojni vođa ove jedinice,” rekao je Sihong tijekom emisije na kineskoj državnoj televiziji.

Iako je kip pronađen razbijen, mulj koji ga je prekrivao pomogao je očuvati njegove žive boje. Za razliku od većine drugih terakotnih ratnika čije su boje s vremenom izblijedjele, ovaj zapovjednik zadržao je većinu svojih izvornih detalja, uključujući složene uzorke na oklopu i jedinstven ukras na glavi koji označava njegov čin.

Oko zapovjednika su pronađena dva visoka časnika, pet oklopljenih vojnika te ostaci kola i konja. Svaki ratnik u terakotnoj vojsci izrađen je pojedinačno s jedinstvenim značajkama, a stručnjaci vjeruju da tisuće kipova još leži zakopano, čekajući da budu otkriveni.

Nepoznate tajne mauzoleja Qin Shi Huanga

Veliko grobno nalazište gradilo se 38 godina, a u njegovoj izgradnji sudjelovalo je oko 700,000 radnika, prema drevnim zapisima. Unatoč desetljećima arheoloških istraživanja, središnja grobna komora cara ostaje zapečaćena, navodno zaštićena drevnim zamkama koje su trebale spriječiti uljeze. Stručnjaci nagađaju da bi otvaranje grobnice moglo dovesti do otkrića još većih blaga, koja bi mogla preoblikovati mnoga dosadašnja saznanja o ranoj kineskoj civilizaciji.

S oko 7.000 dosad iskopanih kipova, istraživači vjeruju da se ispod površine još uvijek kriju tisuće neotkrivenih figura, otvarajući mogućnosti za nova značajna otkrića. Terakotna vojska nastavlja impresionirati svijet spojem iznimne umjetnosti, bogate povijesti i nerazjašnjenih tajni, a svako novo otkriće donosi dublji uvid u ovu fascinantnu civilizaciju.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.