U divovskim ponorima Kine, poznatim kao “tiankeng” ili “nebeske jame“, nalaze se šume koje kriju bogatstvo biljnih vrsta prilagođenih jedinstvenim podzemnim uvjetima. Ove su šume posljednja prirodna utočišta za drevne biljke, a nedavna istraživanja otkrivaju fascinantne prilagodbe koje su im omogućile opstanak u ovim ekstremnim uvjetima.
Prema istraživanju objavljenom u kineskom časopisu Plant Ecology, biljke koje rastu na dnu tiankenga uživaju u izuzetno bogatom tlu koje je prepuno dušika, fosfora, kalija, kalcija i magnezija. Ovi elementi, ključni za rast biljaka, ovdje su u izobilju, omogućujući biljkama brži rast uz manju potrošnju ugljika. Ovakvi uvjeti rijetko se nalaze na površini, gdje su biljke često ograničene dostupnošću ovih hranjivih tvari.
Ove nebeske jame, od kojih neke dosežu dubinu do 100 metara, smještene su u jugozapadnom dijelu Kine, u krškom području koje je teško dostupno zbog strmih stijena i nepristupačnog terena, što smanjuje ljudski utjecaj. Ti ponori stvaraju jedinstveni ekosustav koji pogoduje biljkama koje preferiraju vlagu i sjenu, poput Nepalskog hog pluma (Choerospondias axillaris) i kineskog zvonca (Strobilanthes cusia). Ove se vrste rijetko mogu pronaći izvan ovih specifičnih uvjeta.
Istraživači su analizirali uzorke iz 64 biljne vrste unutar i izvan tiankenga u okrugu Leye. Kroz mjerenje razine ugljika i drugih hranjivih tvari u biljkama, otkrili su značajne razlike između biljaka koje rastu u tiankengu i onih na površini. Biljke unutar tiankenga imale su niži sadržaj ugljika, ali višu razinu ostalih hranjivih tvari, uključujući kalcij i kalij, te su brže rasle.
Ovi nalazi naglašavaju jedinstvenu sposobnost biljaka da se prilagode ekstremnim uvjetima, koristeći dostupne resurse za maksimalan rast. Tiankeng ponori predstavljaju ključna utočišta za bioraznolikost i očuvanje rijetkih biljnih vrsta, te pružaju vrijedan uvid u prilagodbe biljaka na ekstremne okolišne uvjete. Istraživanje tiankenga ne samo da obogaćuje naše razumijevanje o prilagodljivosti biljaka već i naglašava važnost očuvanja ovih jedinstvenih ekosustava u kontekstu globalne bioraznolikosti.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.