Zamislite dvije zvijezde koje kruže jedna oko druge toliko brzo da cijeli krug završe u manje od jednog dana. Takvi sustavi nisu rijetkost u svemiru, ali njihovo magnetsko ponašanje tek sada počinje izlaziti na vidjelo — i ono što znanstvenici otkrivaju ruši dosadašnja pravila fizike.
Nova astrofizička studija pokazuje da u određenim vrstama dvojnih zvijezda, magnetska polja nastavljaju rasti čak i nakon što bi, prema poznatim modelima, trebala doseći svoju maksimalnu snagu. U ekstremnim slučajevima događa se još čudnija pojava: što se zvijezde brže okreću, njihova magnetska polja zapravo slabe.
Ovaj neobični fenomen, nazvan “supersaturacija”, nikada nije opažen kod pojedinačnih zvijezda poput Sunca. To ga čini još zagonetnijim i otvara pitanje: što se zapravo događa kad dvije zvijezde dijele orbitu toliko usku da praktički osjete međusobne unutarnje sile?
Kada se gravitacija i rotacija sukobe s fizikom
Znanstvenici već desetljećima proučavaju kako magnetska polja nastaju u zvijezdama. Opće je prihvaćeno da što se zvijezda brže okreće, to joj je magnetsko polje jače. No ta povezanost prestaje funkcionirati nakon točke zasićenja — obično kada se zvijezda okreće svakih 3 do 10 dana. Nakon toga, dodatno ubrzavanje rotacije više ne pojačava magnetsku aktivnost.
To vrijedi za samostalne zvijezde i za većinu dvojnih sustava čije su orbite široke. Primjerice, najbliži zvjezdani sustav, Alpha Centauri A i B, ima orbitu dugu 80 godina. U magnetskom smislu, ponašaju se poput zasebnih tijela.
Ali kod bliskih dvojnih zvijezda, gdje orbitalno razdoblje traje manje od jednog dana, magnetska fizika počinje pucati po šavovima. Istraživači su otkrili da kod tih sustava magnetska polja nastavljaju jačati, unatoč tome što bi prema teoriji već trebala biti “zasićena”.
Još neobičnija je pojava supersaturacije — kada orbitalno razdoblje padne ispod pola dana, magnetsko polje počinje slabjeti. To je potpuna suprotnost dosadašnjoj logici. Trenutno ne postoji niti jedna znanstvena hipoteza koja može objasniti zašto se to događa.
Što to znači za planete i opažanja iz dubokog svemira
Pitanje koje sada intrigira astronome jest kakav utjecaj ova magnetska ponašanja imaju na sve što se nalazi u blizini tih sustava. Mogu li ovakva polja oštetiti atmosferu planeta? Mogu li stvarati uvjete neprikladne za nastanak života?
Nedavno su otkriveni čudni radio signali iz svemira, koji dolaze iz sustava crvenih i bijelih patuljaka s vrlo uskim orbitama. Iako se isprva nije znalo o čemu se radi, analize su pokazale da signali imaju snažnu magnetsku komponentu. Neki znanstvenici sada vjeruju da upravo magnetska polja dvojnih zvijezda mogu biti uzrok tih pojava.
Znanstvenici također razmatraju kako ovakva magnetska aktivnost utječe na plazmu, zvjezdanu koronu i stvaranje zračenja koje možemo detektirati sa Zemlje. Ako se pokaže da su bliske zvjezdane interakcije uzrok ovih efekata, to bi moglo potpuno izmijeniti način na koji klasificiramo i proučavamo zvjezdane sustave.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.