kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • M82 sjaji trilijunima ‘Sunca’ i to zbog nečega što teleskopi dosad nisu mogli vidjeti
Svemir

M82 sjaji trilijunima ‘Sunca’ i to zbog nečega što teleskopi dosad nisu mogli vidjeti

Ovo je slika mjeseca svemirskog teleskopa James Webb (NASA/ESA/CSA). Moćni infracrveni teleskop snimio je galaksiju M82 pomoću svog instrumenta za srednje infracrveno područje (MIRI). Umjesto da prikazuje zvijezde unutar galaksije, snimka otkriva infracrveno zračenje toplih oblaka prašine i policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAH). Izvor: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Bolatto. CC BY 4.0 INT.
objavljeno

U infracrvenom spektru, daleko od pogleda običnih teleskopa, svemirski teleskop James Webb zabilježio je dramatične tokove plina koji izlaze iz galaksije M82. Riječ je o jednom od najaktivnijih svemirskih sustava u blizini — galaksiji koja proizvodi tisuće novih zvijezda godišnje.

Zvjezdana aktivnost na rubu eksplozije

Galaksija M82, udaljena oko 12 milijuna svjetlosnih godina u smjeru zviježđa Velikog medvjeda, već desetljećima je poznata po iznimno visokoj stopi stvaranja zvijezda. No, najnovije snimke JWST-a otkrivaju mnogo više: mrežu vlakana i mjehura plina koje izbacuju vjetrovi nastali iz novih, masivnih zvijezda.

U takozvanim “starburst” epizodama, M82 proizvodi stotine tisuća zvijezda u relativno kratkom razdoblju. U jednom jedinom klasteru može nastati više od 100.000 zvijezda — više nego što ih ima većina kuglastih skupova u Mliječnoj stazi.

Plin koji se vraća u središte

Ono što čini M82 posebno zanimljivom jest njezina gravitacijska povezanost sa susjednom galaksijom M81. Te dvije galaksije orbitiraju jedna oko druge otprilike svakih 100 milijuna godina. Tijekom tih prolaza, gravitacija M81 doslovno povlači plin iz vanjskih dijelova M82 prema unutra, stvarajući “nalet goriva” koji pokreće novu generaciju zvijezda.

Taj dotok materijala također je odgovoran za njezin izduženi oblik.

Tragovi u infracrvenom spektru

Na JWST-ovim snimkama jasno se vide svijetli, izduženi tragovi koji izlaze iz jezgre M82. To su tzv. galaktički tokovi — brze struje plina koje izbacuju mlade zvijezde i supernove.

Astronomi su posebnu pažnju posvetili molekulama poznatim kao policiklički aromatski ugljikovodici (PAH). Te molekule sjaje u srednjem infracrvenom području i uvelike pomažu u praćenju kretanja hladnog plina u galaktičkim jezgrama. Upravo one otkrivaju dinamičnu strukturu izbačenih tokova iz M82.

Galaktički ciklus života i smrti

Faze intenzivnog stvaranja zvijezda u “starburst” galaksijama poput M82 ne traju vječno. Nakon otprilike 100 milijuna godina, galaksija iscrpi raspoloživi plin, a proizvodnja zvijezda naglo opada.

Međutim, M82 pokazuje znakove ponavljajuće aktivnosti. Znanstvenici vjeruju da je do sličnog naleta došlo i prije otprilike 600 milijuna godina. Sadašnja faza vjerojatno je započela prije 30 do 60 milijuna godina.

U budućnosti, zbog kontinuirane gravitacijske interakcije s M81, M82 bi mogla prolaziti kroz još nekoliko takvih epizoda. Dugoročno, očekuje se da će se dvije galaksije spojiti, a to će vjerojatno pokrenuti posljednji veliki val stvaranja zvijezda prije nego što se sustav konačno smiri.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.