Hideo Nishimura iz japanskog grada Kakegawa otkrio je 12. kolovoza komet čija je pojava neobično posebna. U doba kada robotska skeniranja neba u potrazi za asteroidima preuzimaju primat, otkrića pojedinaca postaju rijetkost. Sustavi kao što su ATLAS, PanSTARRS i ZTF efikasno detektiraju komete dok su još na velikim udaljenostima i slabo sjaje.
Nishimura se oslonio na teleobjektiv od 200 mm f/3 uparen s Canon fotoaparatom od 20,2 megapiksela. Otkrio je komet koji je prelazio Zemljinu putanju prije automatiziranih sustava, što je impresivan uspjeh. Komet je dobio ime C/2023 P1 (Nishimura), što je Nishimurino treće otkriće kometa.
Putanja kometa
Kada je prvi put uočen, Komet Nishimura sjajio je s magnitudom +10,4 u zviježđu Blizanaca, daleko od mogućnosti da ga se vidi golim okom. Ipak, analize sugeriraju da brzo juri prema Zemlji i Suncu. Do 12. rujna bit će na udaljenosti od otprilike 125,5 milijuna kilometara od Zemlje, a samo pet dana kasnije približit će se Suncu na otprilike 33,7 milijuna kilometara.
Brzo kretanje ukazuje na to da će komet ubrzo postati znatno sjajniji. Do 23. kolovoza, njegov sjaj je već porastao deset puta. Mogao bi doseći sjaj poput Sjeverne zvijezde do 17. rujna.
No, iako će biti sve sjajniji, nakon prvog tjedna rujna ga može biti teško vidjeti.
Za astronomske entuzijaste, najbolje je promatrati ga rano ujutro, otprilike 1,5 do 2 sata prije izlaska sunca. Preporučuje se korištenje dvogleda ili teleskopa i promatranje s mjesta s malo svjetlosnog onečišćenja, prateći njegovu putanju kroz zviježđa i osiguravajući nesmetan pogled na istočno-sjeveroistočni horizont.
Kako pronaći komet na nebu
27. kolovoza za orijentaciju koristite zvijezde Blizanaca, Pollux i Castor. Prateći imaginarnu liniju između njih, trebali biste pronaći komet. Komet će se kretati kroz sazviježđe Raka od 26. kolovoza do 4. rujna, a nakon toga će se nalaziti u sazviježđu Lava.
Moguće je da će do 5. rujna biti dovoljno sjajan da ga možemo vidjeti golim okom. No, kako se bude približavao Suncu, sve će niže biti na horizontu. Do 9. rujna bit će na samo 10 stupnjeva iznad horizonta, a do 12. rujna, iako će možda sjati poput zvijezde treće magnitude, svitanje će ga učiniti gotovo nevidljivim. To bi mogla biti naša posljednja prilika da vidimo ovu nebesku atrakciju.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr