kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Kineski radar otkrio plazmene mjehuriće iznad piramida u Gizi
Znanost

Kineski radar otkrio plazmene mjehuriće iznad piramida u Gizi

Kineski radar otkrio plazmene mjehuriće iznad piramida u Gizi
objavljeno

Neobičan ekvatorijalni fenomen otkriven je sa tla, s druge strane svijeta. Ovi plazmeni mjehurići ne ugrožavaju piramide ni na koji način, ali satelitske komunikacije iznad njih svakako da. 


Visoki slojevi atmosfere kriju brojne neobične pojave, a jedna od ključnih za komunikaciju i navigaciju su takozvani ekvatorijalni mjehurići plazme (eng. equatorial plasma bubbles ili EPBs). Riječ je o vrućim džepovima pregrijanog plina koji se formiraju u ionosferi, dijelu atmosfere koji je ključan za prijenos radiovalova. Ovi mjehurići nastaju u niskim geografskim širinama, obično nakon zalaska sunca, kada dolazi do nepravilnosti u raspodjeli ioniziranog plina, odnosno plazme. Iako se plazma inače ravnomjerno raspoređuje u ionosferi, određeni faktori, poput promjena u elektromagnetskom polju Zemlje ili solarne aktivnosti, mogu uzrokovati stvaranje ovih plazmenih mjehurića.

Ekvatorijalni mjehurići plazme predstavljaju izazov za satelitske komunikacije i navigacijske sustave jer uzrokuju nepravilnosti u ionosferi koje mogu ometati prijenos signala. Signali koji putuju kroz ove zone mogu biti oslabljeni ili iskrivljeni, što utječe na funkcionalnost satelita, GPS sustava i drugih ključnih tehnologija. Iako su ovi mjehurići važni za razumijevanje odnosa Zemlje i svemirskog okruženja, njihova priroda još uvijek nije u potpunosti razjašnjena, te su predmet daljnjih istraživanja.


Kako prenosi IFLScience, iako je otkrivanje masivnog mjehurića plazme iznad Egipta česta pojava, zanimljivo je odakle je ovaj put zabilježeno opažanje.

Obično se ovakvi fenomeni promatraju iz svemira kako bi se dobio širi pogled, ili sa zemlje, no istraživači s Kineske akademije znanosti uspjeli su detektirati plazmeni mjehurić iz Kine, sa otoka Hainan u Južnom kineskom moru. Tamo je smješten radar LARID (Low Latitude long Range Ionospheric raDar), sustav koji precizno prati nepravilnosti uzrokovane ekvatorijalnim mjehurićima plazme. Baš kao što se radiovalovi mogu reflektirati od plazme u ionosferi i putovati velikim udaljenostima, radar također može slati signale i analizirati njihove povratne informacije. LARID je sposoban primiti te signale i interpretirati varijacije koje stvaraju plazmeni mjehurići.

Iznimno postignuće, kažu znanstvenici

Iako mjehurići plazme iznad Gize nisu novost, promatranje njihovih promjena u stvarnom vremenu iz Kine predstavlja iznimno postignuće. Znanstvenici predlažu stvaranje globalne mreže radara koja bi mogla revolucionirati praćenje ovih pojava. “Rezultati pružaju značajne uvide za izgradnju takozvane mreže OTH (Over-The-Horizon) radara na niskim geografskim širinama, koja bi mogla omogućiti praćenje ekvatorijalnih mjehurića plazme u stvarnom vremenu“, navode autori u svom radu.

Ekvatorijalni mjehurići plazme mijenjaju se sezonski, slično vremenskim prilikama, no na njih također utječu i solarne aktivnosti – budući da su dio tzv. svemirskog vremena. Mogućnost preciznog predviđanja tih fenomena, uključujući njihovu lokaciju, veličinu i vrijeme nastanka, mogla bi biti ključna za smanjenje smetnji koje doživljavaju sateliti. S obzirom na to da sateliti igraju ključnu ulogu u komunikaciji, navigaciji i financijskim sustavima, ovi poremećaji, iako prostorno ograničeni, mogu imati široke posljedice u globalno povezanom svijetu.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.