kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Kineski ‘pametni sateliti’ mijenjaju način na koji promatramo Zemlju iz svemira
Tehnologija

Kineski ‘pametni sateliti’ mijenjaju način na koji promatramo Zemlju iz svemira

Dana 25. studenog 2024., raketa Long March-2C uspješno je lansirana iz Satelitskog centra Jiuquan u sjeverozapadnoj Kini, noseći dva napredna satelita u orbitu. Lansiranje je izvedeno u 7:39 po pekinškom vremenu, postavljajući satelite Siwei Gaojing-2 03 i Siwei Gaojing-2 04 u njihovu predodređenu putanju. [Foto/Xinhua].
objavljeno

Kina je postigla revolucionarni korak u svemirskom istraživanju lansiranjem prvih potpuno autonomnih satelita. Dizajnirani za rad bez stalne ljudske intervencije, ovi napredni sateliti obilježavaju početak nove ere u promatranju Zemlje i nadzoru.

Autonomni sateliti: Pametniji, brži i učinkovitiji

Dana 25. studenog, sateliti Siwei Gaojing-2 03 i Gaojing-2 04 lansirani su u orbitu na raketi Long March-2C iz Satelitskog centra Jiuquan. Ono što ih izdvaja je sposobnost da samostalno prilagođavaju i održavaju svoje orbite, zahvaljujući naprednoj tehnologiji sintetičkog radarskog otvora (SAR) i radarima visoke preciznosti.

Za razliku od tradicionalnih satelita koji ovise o stalnom upravljanju sa Zemlje, ovi “pametni” sateliti mogu se prilagoditi promjenjivim uvjetima ili nepredviđenim situacijama s izvanrednom učinkovitošću. Kako je navedeno u službenom izvješću:

“Sateliti Siwei opremljeni su radarskim sustavima visoke preciznosti koji pružaju napredne radarske slike visoke rezolucije, neovisno o vremenskim uvjetima i dobu dana.”

Ova autonomna funkcionalnost ne samo da smanjuje operativne troškove i potrebu za ljudskim radom, već i ubrzava i poboljšava učinkovitost misija satelita.

Široka primjena u različitim industrijama

Sateliti Siwei dio su projekta komercijalne konstelacije daljinskog istraživanja, koji ima za cilj lansirati najmanje 28 satelita za sveobuhvatan globalni pregled. Njihova primjena obuhvaća ključne sektore poput urbanističke sigurnosti i upravljanja prirodnim resursima:

  • Praćenje okoliša: Sateliti prate krčenje šuma, vodne resurse i mineralne naslage, doprinoseći održivom upravljanju.
  • Sigurnost infrastrukture: Neprekidno snimanje omogućuje otkrivanje rizika za ključne objekte poput mostova i brana, čime se osigurava javna sigurnost.
  • Pomoć kod katastrofa: Tijekom kriznih situacija, sateliti brzo dostavljaju slike pogođenih područja, omogućujući bržu i učinkovitiju koordinaciju pomoći.

Zahvaljujući SAR tehnologiji, sateliti pružaju neprekidne snimke čak i kroz oblake, maglu ili tijekom noći, što ih čini nezamjenjivima za vojni nadzor, urbanističko planiranje i očuvanje okoliša.

Kineska vizija za svemir

Ova revolucionarna tehnologija odražava kineske ambicije da dominira globalnom svemirskom industrijom. Uz projekt Siwei, Kina je nedavno lansirala Shijian-19, svoj prvi višekratni satelit, i najavila planove za slanje letjelice s humanoidnim robotom na Mjesec do 2028. Privatne tvrtke poput Deep Blue Aerospace također pomiču granice, s projektima poput komercijalnog svemirskog turizma koji su već na vidiku.

Ali ono što je bitno je da autonomni sateliti ne samo da predstavljaju tehnološki iskorak, već i učvršćuju ulogu Kine kao ključnog igrača u oblikovanju budućnosti svemirskog istraživanja i promatranja Zemlje.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.