kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Kineska svemirska postaja Tiangong dobila novu posadu u povijesnoj misiji
Svemir

Kineska svemirska postaja Tiangong dobila novu posadu u povijesnoj misiji

Kineska svemirska postaja Tiangong-1. Izvor: CASC
objavljeno

Kineska svemirska postaja Tiangong dobila je novu tročlanu posadu koja će narednih šest mjeseci provoditi eksperimente, šetnje svemirom i tehničke nadogradnje, čime Kina potvrđuje svoju rastuću moć u globalnoj svemirskoj utrci.

Letjelica Shenzhou-20 lansirana je 25. travnja u 20:59 po pekinškom vremenu iz lansirnog centra Jiuquan na rubu pustinje Gobi, na raketi-nosaču Long March 2F. Prema planu, putovanje do postaje trebalo je trajati šest i pol sati. Nova ekipa sastavljena je od iskusnog zapovjednika Chen Donga te novih astronauta Chen Zhongruija i Wanga Jiea, koji su dan prije lansiranja službeno predstavljeni javnosti, u skladu s kineskom tradicijom.

Prije polijetanja trojac je ispraćen ceremonijom, gdje su se nasmiješeno oprostili od publike. Chen Dong, koji je već predvodio misije Shenzhou-11 i Shenzhou-14, iza sebe ima 214 dana provedenih u orbiti, dok su Chen Zhongrui i Wang Jie po prvi put poletjeli u svemir.

Kineska svemirska postaja Tiangong i nova generacija astronauta

Tijekom misije Shenzhou-20, posada će provoditi niz medicinskih i tehnoloških eksperimenata, obavljati svemirske šetnje i instalirati novu opremu na kineskoj svemirskoj postaji Tiangong. Stanica, poznata i kao “Nebeska palača”, razvijena je nakon što je Kina izostavljena iz suradnje na Međunarodnoj svemirskoj postaji zbog sigurnosnih zabrinutosti Sjedinjenih Američkih Država.

Od tada Kina ubrzano razvija vlastite sposobnosti, osvajajući nove teritorije svemira — uključujući spuštanje rovera na Mars i na daleku stranu Mjeseca. Njihov svemirski program, kojim upravlja Narodnooslobodilačka vojska pod okriljem Komunističke partije, planira i prvo slijetanje kineskog astronauta na Mjesec do 2030. godine.

Nedavne nadogradnje Tiangonga, uključujući instalaciju mehaničkih ruku, izazvale su zabrinutost Zapada zbog potencijalne vojne primjene. Odnosi između Kine i SAD-a dodatno su se zaoštrili, osobito nakon promjena u američkoj administraciji.

Kineska agencija za svemirska istraživanja (CMSA) najavila je da će sljedeća, četvrta generacija astronauta, započeti svoje misije već iduće godine. Posebno je značajan dogovor s Pakistanom, sklopljen u veljači, prema kojem će dvojica pakistanskih astronauta proći trostupanjski proces selekcije i obuku u Kini. Jedan od njih bit će prvi strani državljanin koji će posjetiti kinesku svemirsku postaju Tiangong, što dodatno potvrđuje širenje kineskog utjecaja u svemiru.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.