Kina je otkrila ambiciozan plan izgradnje postaje na južnom polu Mjeseca, s prvim fazama koje bi trebale biti završene do 2035. godine, dok se prošireni model planira dovršiti do 2050. godine, pod uvjetom da sve ide prema planu.
Prema informacijama koje prenosi space.com, Kina i Rusija su u lipnju 2021. godine predstavile početni plan za Međunarodnu lunarnu istraživačku postaju (ILRS), projekt koji zajednički vode ove dvije zemlje. U sklopu tog plana, predviđeno je lansiranje pet super teških raketa između 2030. i 2035. godine kako bi se izgradila osnovna robotska postaja na Mjesecu.
Međutim, Kina je preuzela vodstvo u projektu i na Drugoj međunarodnoj konferenciji o istraživanju dubokog svemira, održanoj 5. rujna u kineskoj provinciji Anhui, predstavila napredniji plan u dvije faze. Prema riječima Wu Yanhue, glavnog dizajnera kineskog projekta istraživanja dubokog svemira, prva faza izgradnje trebala bi biti završena do 2035. godine na južnom polu Mjeseca, dok se prošireni model planira do 2050. godine.
Prošireni model i budući planovi
Prošireni model uključivat će sveobuhvatnu mrežu lunarne postaje, pri čemu će orbitalna postaja djelovati kao središnji čvor, a postaja na južnom polu kao glavna baza. Osim toga, istraživački čvorovi bit će postavljeni na ekvatoru Mjeseca i na njegovoj suprotnoj strani, navodi kineska državna medijska agencija Xinhua.
Planirano je da ILRS bude napajana solarnim generatorima, radioizotopnim generatorima i nuklearnim izvorima energije. Dodatna infrastruktura uključivat će komunikacijske mreže između Mjeseca i Zemlje, kao i visoko-brzinske mreže za komunikaciju na površini Mjeseca. Osim toga, planiraju se razna lunarna vozila, uključujući bespilotna dugodometna vozila te rovere za posade, koji će biti prilagođeni za boravak posade, dok drugi neće imati takve sustave. Zanimljivo je da je Wu Yanhua istaknuo kako bi prošireni model ILRS-a mogao postaviti temelje za buduće misije s posadom na Marsu.
Globalna suradnja i natjecanje u lunarnom istraživanju
Kina također privlači međunarodne partnere za sudjelovanje u ILRS projektu. Tijekom konferencije, Senegal je postao 13. zemlja koja se pridružila projektu. S druge strane, NASA vodi program Artemis, koji ima sličan cilj vraćanja ljudi na Mjesec. Obje strane imaju ambiciju da astronauti slete na Mjesec prije kraja ovog desetljeća.
Kina svojim inovativnim pristupom i tehnološkim napretkom, kao i rastućom mrežom međunarodnih partnera, jasno pokazuje da namjerava igrati ključnu ulogu u budućnosti istraživanja svemira. Dok se svjetske svemirske agencije utrkuju za povratak na Mjesec, jedno je sigurno – Mjesec će u nadolazećim desetljećima postati središte novih otkrića i inovacija.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.