kozmos.hr
Svemir

Kako je voda stigla na Zemlju?

objavljeno

Znamo da je voda na Zemlji starija od našeg sunca. Ali odakle je ta voda došla? I kako je završila na Zemlji? Nedavno otkrivanje sitnih solnih kristala u uzorku asteroida koji je prikupila japanska svemirska letjelica Hayabusa sugerira širu prisutnost tekuće vode unutar najraširenijeg razreda asteroida u solarnom sustavu nego što se prethodno pretpostavljalo. Prema stručnjacima, to nagovještava da je voda na Zemlji doista stigla na asteroidima.

Obična kuhinjska sol, izvanredno otkriće

Suprotno očekivanjima, kuhinjska sol ili natrijev klorid privukla je pažnju istraživača na Lunar and Planetary Laboratory na Sveučilištu u Arizoni. Njihovo uzbuđenje proizlazi iz otkrića tih solnih kristala unutar uzorka asteroida. Prisutnost ovih kristala pokazuje da su se formirali pod uvjetima tekuće vode.

Istraživači su otkrili da je uzorak potekao s S-tipa asteroida, poznatog po nedostatku minerala koji sadrže vodu. Ovo otkriće, objavljeno u Nature Astronomy, daje vjerodostojnost teoriji da su asteroidi mogli donijeti vodu na Zemlju tijekom njenog nestabilnog djetinjstva.


Otkrivanje slane tajne asteroida

Glavni autor studije, Tom Zega, i glavni autor studije Shaofan Che proveli su pažljivu analizu uzoraka prikupljenih 2005. godine s asteroida Itokawa putem misije Hayabusa. Njihovo istraživanje utvrđuje nastanak solnih kristala na samom asteroidu, isključujući mogućnost kontaminacije pri dolasku na Zemlju – problem koji se često javljao u prošlim studijama.

Studija predstavlja neobičnu mogućnost: da asteroidi sastavljeni od običnih kondrita, vrste stijene česta na Zemlji, mogu sadržavati više vode nego što se prethodno vjerovalo. Otkriće natrijevog klorida od strane Zega i Che donosi novo viđenje ove vrste asteroida kao potencijalnog izvora vode.

Ponovno razmatranje teorija o porijeklu vode na Zemlji

Ovo otkriće moglo bi natjerati znanstvenike da ponovno procijene kako je voda isporučena na ranoj Zemlji. Prevladavajuća teorija pripisuje isporuku vode na Zemlju kometima ili C-tip asteroida iz hladnijih, vanjskih područja solarnog nebula.

Tim je pažljivo eliminirao mogućnost kontaminacije natrijevim kloridom iz različitih izvora, uključujući ljudski znoj, vlagu u laboratoriju ili postupke pripreme uzorka. Kontrolni eksperiment potvrdio je da je sol izvorno bila na Itokawi, uvjeravajući tim u čistoću uzorka.

Asteroidi – kiša života?

Zega ističe da, iako tona izvanzemaljske tvari svakodnevno dospijeva u Zemljinu atmosferu, većina se spali prije nego što dosegne površinu. Samo bi dovoljno velika stijena mogla dostaviti svoj vodeni teret, potencijalno objašnjavajući porijeklo vode na našem planetu.

Itokawa, mali asteroid blizu Zemlje, smatra se da je odlomljen od većeg matičnog tijela. Zega i Che predlažu da bi mogao sadržavati smrznutu vodu i natrijev klorid, a toplina od radioaktivnog raspada i bombardiranja meteoritima potiče hidrotermalne procese koji uključuju tekuću vodu.

Solni kristali – relikvija ranog solarnog sustava?

Konačno, prisutnost vena bogatih natrijem u uzorku, povezanih s promjenama uzrokovanim vodom, pojačava ideju o aktivnosti vode na asteroidu. Nalazi pružaju svježe uvide u naše razumijevanje vodene prošlosti solarnog sustava.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.