kozmos.hr
Astronomija

Jesu li znanstvenici otkrili dokaze o postojanju kozmičkih struna?

Jesu li znanstvenici otkrili dokaze o postojanju kozmičkih struna
objavljeno

Astrofizičari su otkrili intrigantne dokaze koji bi mogli ukazivati na postojanje “kozmičkih struna,” teorijskih struktura koje su, kako se smatra, ostaci iz najranijih trenutaka svemira. Ove jednodimenzionalne nepravilnosti u prostor-vremenu, često opisivane kao “pukotine” u svemiru, mogle bi pružiti dublje razumijevanje kozmičke prošlosti ako se njihovo postojanje potvrdi.

Kozmičke strune prvi je predložio fizičar Tom W. B. Kibble 1970-ih, a njihova se teorija ponovno razmatra u kontekstu teorije struna. Iako su nevidljive golim okom, smatra se da su tanje od protona i gušće od bilo kojeg poznatog materijala, a mogle bi se protezati kroz čitav svemir.

Što su kozmičke strune i zašto su važne?

Kozmičke strune smatraju se ostacima faznih prijelaza u ranom svemiru, slično pukotinama koje nastaju u zaleđenoj vodi. Teorijski, ove strune osciliraju, emitiraju gravitacijske valove i s vremenom se smanjuju dok zrače energiju. Točke na ovim petljama, poznate kao vrhunci, predviđaju se kao izvori snažnih izboja gravitacijskih valova koji putuju gotovo brzinom svjetlosti.

Osim gravitacijskih valova, kozmičke strune mogle bi ostaviti detektabilne tragove u kozmičkoj mikrovalnoj pozadini (CMB), blagom zračenju koje ispunjava svemir i predstavlja relikt Velikog praska. Identifikacija ovih tragova već dugo je cilj znanstvenika koji žele potvrditi postojanje kozmičkih struna.

Tragovi iz regije CSc-1

Novo istraživanje usredotočilo se na određeno područje neba, označeno kao CSc-1, gdje su znanstvenici primijetili dvije galaksije s izuzetno sličnim spektralnim svojstvima. Koristeći podatke s teleskopa Chandra, istraživači pretpostavljaju da te galaksije možda nisu odvojeni objekti, već dvije iskrivljene slike iste galaksije. Ovo izobličenje, prema njihovom mišljenju, moglo bi biti rezultat gravitacijse leće uzrokovanog kozmičkom strunom.

Gravitacijske leća se događa kada masivni objekti savijaju prostor-vrijeme, iskrivljujući svjetlost udaljenih objekata. Taj efekt može povećati ili duplicirati nebeske objekte, čineći ih odvojenima na prvi pogled. Modeliranjem geometrije predložene kozmičke strune, istraživači su zaključili da kut između promatranih slika odgovara ovom fenomenu.

Dokazi i oprez

Nalazi tima uključuju dodatne značajke koje jačaju njihovu hipotezu. Primjerice, identificirali su oštar rub u jednoj slici, što, u kombinaciji sa spektroskopskim analizama i CMB podacima, sugerira da bi kozmička struna mogla biti uzrok. Međutim, istraživači su oprezni i ističu da alternativna objašnjenja, poput galaksija sličnog podrijetla ili drugih gravitacijskih leća, također ostaju mogućnosti.

Za potvrdu ovih rezultata bit će potrebna dodatna promatranja uz pomoć naprednijih teleskopa. Otkriće kozmičkih struna označilo bi izvanredan napredak u razumijevanju ranih trenutaka svemira i moglo bi preoblikovati temeljne teorije fizike. Za sada, ovo potencijalno otkriće ostaje intrigantna mogućnost koja čeka daljnja istraživanja.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.