kozmos.hr
Znanost

Jesmo li zaista otkrili biopotpis na Marsu?

Jesmo li zaista otkrili biopotpis na Marsu? Zasluge: NASA/JPL-Caltech/MSSS/Simeon Schmauß.
objavljeno

Jedno od najvažnijih pitanja koje i dalje ostaje neodgovoreno je jesmo li sami u svemiru. Dok tražimo znakove života u udaljenim zvjezdanim sustavima proučavajući egzoplanete koji prolaze ispred svojih zvijezda, možda bismo mogli odgovoriti na ovo pitanje gledajući ne egzoplanete, već naš vlastiti Sunčev sustav. Točnije, Mars.


NASA-in Rover Perseverance otkrio je stijenu na Marsu za koju znanstvenici vjeruju da može sadržavati znakove drevnog života na Crvenom planetu. Međutim, jeli zaista tako, i jesmo li stvarno pronašli dokaze o životu izvan Zemlje? 

Prema izvještaju New York Timesa, NASA-ini istraživači nisu još spremni tvrditi da su pronašli definitivne biopotpise— znanstveni termin za “znakove života” — u dijelu drevne stijene koju je rover pronašao ovog mjeseca. Umjesto toga, fragment stijene veličine oko tri puta dva metra, koji je dobio nadimak “Cheyava Falls”, mogao bi se bolje opisati kao “Najvjerojatnije sadrži fosilizirane mikrobne Marsovce”.


Kako smo prethodno pisali, Kenneth Farley, profesor geokemije na CalTechu i znanstvenik misije Perseverance, izjavio je da je otkriće Cheyava Falls za njega “najuvjerljivije” do sada prikupljeno. Ali, što to točno znači?

Iako je vremenski okvir za povratak uzoraka poput Cheyava Fallsa na Zemlju još uvijek nejasan, stijena bi, ako se dovede u laboratorije na našem planetu, mogla “doista odgovoriti na pitanje” je li život ikada postojao na sada pustom Crvenom planetu, rekao je Farley za NYT.

Nakon što je Perseverance 21. srpnja prikupio komad stijene s žilama na rubu ogromnog kratera Jezero na Marsu, njegovi su senzori otkrili organske spojeve koji bi mogli sadržavati građevne blokove života. Rover je također otkrio kalcijev sulfat, koji je mogao biti taložen od strane tekuće vode — još jedan nužan uvjet za život kakav poznajemo.

Kako je Farley objasnio, naslage i kemijske reakcije s drugim mineralima u Cheyava Fallsu stvorile su uzorak nalik leopardovim mrljama, s bijelim točkama okruženim crnim prstenovima željeznog fosfata. Iako NASA-ini znanstvenici nisu sigurni kako su te mrlje nastale, one predstavljaju još jedan fascinantan dio slagalice. David Flannery, član znanstvenog tima Perseverancea sa Sveučilišta Queensland u Australiji, opisao je te mrlje kao “veliko iznenađenje”.

“Na Zemlji,” rekao je Flannery u priopćenju, “takve značajke u stijenama često su povezane s fosiliziranim zapisima mikroba koji su živjeli ispod površine.”

Sve u svemu, ovo je otkriće značajno. No, kako napominje Washington Post u svom izvještaju o Cheyava Fallsu, zanimljivi, ali nebiološki uzorci marsovskih stijena već su prije doveli NASA-ine znanstvenike u zabludu.

Ne možemo trenutno reći da smo otkrili život na Marsu,” zaključila je Katie Stack Morgan, zamjenica znanstvenika projekta Perseverance, u intervjuu za Washington Post. “Ali ono što možemo reći je da imamo potencijalni biopotpis, skup značajki koje bi mogle imati biološko podrijetlo, ali zahtijevaju daljnje proučavanje i više podataka.”


Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.