Postavili smo mnoga pitanja o NLO-ima tijekom posljednjih nekoliko godina. No, jedno od najvaĆŸnijih pitanja moĆŸda je sljedeÄe: Jesu li ove sitne sferule pronaÄene na dnu oceana dio izvanzemaljske letjelice? Nije li nevjerojatno kako se stigma iza NLO-a drastiÄno promijenila u samo nekoliko godina? Prije desetljeÄa, govor o NLO-ima bi vas oznaÄio kao teoretiÄara zavjere. Danas, neki od najboljih znanstvenika pretraĆŸuju dno oceana u potrazi za potencijalnim fragmentima sruĆĄenih meÄuzvjezdanih NLO-a.
Sitne ĆŸeljezne sfere iz dubina Tihog oceana, za koje se navodno smatra da su ostaci meÄuzvjezdanih letjelica, otkrio je fiziÄar iz Harvarda Avi Loeb.
Pripadaju li ove sitne sferule pronaÄene na dnu oceana izvanzemaljskoj letjelici?
Loeb ove neobiÄne fragmente povezuje s vatrenom kuglom viÄenom u sijeÄnju 2014. godine. Ovaj meteor, kojeg su snimili senzori ameriÄkog Ministarstva obrane, putovao je brĆŸe od prosjeka i raspao se iznad juĆŸnog Tihog oceana blizu Papue Nove Gvineje.
Centar NASA-e za prouÄavanje objekata bliskih Zemlji (CNEOS) posjeduje podatke o meteoru, sluĆŸbeno nazvanom CNEOS 20140108 ili IM1 (meÄuzvjezdani meteor). Loebove tvrdnje, meÄutim, zahtijevaju znaÄajan znanstveni skok. A kako bi rekao Carl Sagan, iznimne tvrdnje zahtijevaju iznimne dokaze. Ostaje vidjeti je li profesor Loeb pronaĆĄao iznimne dokaze koji bi potkrijepili njegovu teoriju o izvanzemaljskoj letjelici. Ipak, ovo je moĆŸda jedno od najveÄih traganja za NLO-ima koje je znanost vodila u posljednjih nekoliko desetljeÄa. I svi mi koji smo toliko zainteresirani za temu NLO-a trebali bi proslaviti ovo istraĆŸivanje.
Sitne sferule, fragmenti izvanzemaljske letjelice?
Postoji presedan za meÄuzvjezdane posjetitelje, poput komete ‘Oumuamua. Ovaj objekt, sluĆŸbeno nazvan 1I/2017U1, imao je neuobiÄajenu putanju, razliÄitu od gotovo svih orbita planeta i eliptiÄnih orbita kometa. Znanstvenici su na temelju njegove putanje i obrasci refleksije svjetlosti zakljuÄili da potjeÄe izvan naĆĄeg solarnog sustava.
Loebov Älanak iz 2018. godine nagaÄao je da bi ‘Oumuamua mogao biti umjetni proizvod izvanzemaljske civilizacije. Pozvao je na nastavak pretraga meÄuzvjezdanog otpada u naĆĄem solarnom sustavu.
Otkrivanje IM1 i potencijalnog otpada
Loebov tim pronaĆĄao je CNEOS 20140108 pretraĆŸujuÄi bazu podataka CNEOS-a za objekte s neobiÄnim orbitalnim karakteristikama. PredloĆŸili su njegovo meÄuzvjezdano podrijetlo zbog njegove visoke brzine. Loeb je potom identificirao specifiÄno podruÄje juĆŸnog Tihog oceana gdje bi se vjerojatno smjestio otpad od IM1.
Otkrivene metalne sferule svaka su otprilike pola milimetra u promjeru. Takve su sferule ranije pronaÄene na morskom dnu, ukljuÄujuÄi one za koje se smatra da su izvanzemaljske. MeÄutim, njihovo identificiranje postalo je izazovnije zbog oneÄiĆĄÄenja.
MeÄuzvjezdani materijal na Zemlji
Suprotno Loebovim tvrdnjama, veÄ imamo meÄuzvjezdani materijal na Zemlji. Dio njega sigurno leĆŸi na morskom dnu, ali ne u obliku u kojem ga je Loeb sakupio. MeÄuzvjezdani materijal ukljuÄuje molekule iz meÄuzvjezdanog medija i Äestice iz drevnih zvijezda.
Loebovi artificijalni izvanzemaljski dokazi uglavnom su te metalne sferule. MeÄutim, dokazivanje da su te sferule izvanzemaljske zahtijeva rigorozne analitiÄke dokaze. PoÄetna analiza pokazuje da su uglavnom ĆŸeljezne sa tragovima drugih metala, i zanemarivim koliÄinama nikla.
U potrazi za neodgovorenim pitanjima
Uvjerljivi dokazi za neĆĄto znaÄajnije ukljuÄivali bi datiranje sferula u doba starije od Sunca. Iako bi ga to uÄinilo meÄuzvjezdanim, to ne bi nuĆŸno potvrdilo umjetno podrijetlo. KonaÄno pitanje jesu li te sferule doista s izvanzemaljske letjelice ostaje otvoreno.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr