Udaljeni kozmiÄki krajevi otkrivaju joĆĄ jedno neviÄeno otkriÄe. Astronomi su identificirali najudaljeniju aktivnu supermasivnu crnu rupu do sada, koristeÄi snagu teleskopa James Webb (JWST). Ovo Äudo nalazi se u galaksiji CEERS 1019, koja je postojala tek 570 milijuna godina nakon Velikog praska, i dom je crne rupe znatno lakĆĄe od onih koje se obiÄno identificiraju u ranom svemiru.
Zanimljivo otkriÄe
U ovom otkriÄu, istraĆŸivaÄi se nisu zaustavili na jednoj; uoÄili su joĆĄ dvije manje crne rupe koje su nastale 1 milijardu i 1,1 milijardu godina nakon Velikog praska. Uz to, JWST je pomogao identificirati jedanaest galaksija iz vremena kada je svemir bio star samo 470 do 675 milijuna godina.
OtkriÄa su olakĆĄana JWST-ovim programom za rano oslobaÄanje znanstvenih spoznaja o kozmiÄkoj evoluciji (CEERS), na Äijem je Äelu profesor Steven Finkelstein sa SveuÄiliĆĄta u Teksasu. Kombiniranjem detaljnih slika u blizini i srednjem infracrvenom podruÄju od JWST-a s podacima poznatim kao spektri, CEERS program mogao je otkriti ova astronomsko Äuda.
EvoluirajuÄe razumijevanje crnih rupa
“Gledamo ovaj daleki nebeski objekt kao da promatramo podatke iz crnih rupa smjeĆĄtenih u galaksijama bliĆŸe nama,” izjavila je Rebecca Larson, voditeljica studije. Jedinstven aspekt CEERS 1019 nije samo njegova impresivna starost, veÄ i iznenaÄujuÄe mala masa njegove crne rupe, koja iznosi oko 9 milijuna sunÄevih masa, brojka znatno niĆŸa u usporedbi s crnim rupama koje su drugi teleskopi detektirali u ranom svemiru.
UsporeÄivanje galaktiÄkih divova
Ova manja masa sliÄna je crnoj rupi u srcu naĆĄe galaksije MlijeÄnog puta, koja teĆŸi 4,6 milijuna puta viĆĄe od mase Sunca. No, crna rupa u CEERS 1019, iako manja, postojala je znatno ranije, ĆĄto postavlja pitanja o njenom nastanku u ranom svemiru.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr