U srijedu, Indija je s nestrpljenjem iščekivala slijetanje svoje svemirske letjelice blizu južnog pola Mjeseca, neistraženog područja koje, prema mišljenju znanstvenika, možda skriva važne rezerve smrznute vode i dragocjenih elemenata.
Letjelica, koja u sebi sadrži rover, kružila je oko Mjeseca prije konačnog pokušaja slijetanja, ostavljajući indijske znanstvenike u Bengaluruu u iščekivanju. Ovo je drugi indijski pokušaj u četiri godine da se pridruži SAD-u, bivšem Sovjetskom Savezu i Kini u ovom svemirskom pothvatu.
Neočekivani obrat dogodio se kada je Indija ušla u svemirsku utrku s Rusijom, čija je letjelica Luna-25 trebala sletjeti na isto područje Mjeseca. Međutim, Luna-25 se srušila nakon što je ušla u nestabilnu orbitu. Posljednja uspješna ruska misija na Mjesecu bila je prije 47 godina.
Diljem Indije, ljudi su se okupljali oko televizora, u uredu, trgovinama i domovima kako bi pratili ovo povijesno slijetanje. U utorak, mnogi su se molili za uspješan ishod misije, paleći uljne lampe uz rijeke i u svetim mjestima, poput grada Varanasi.
Chandrayaan-3, što na sanskrtu znači “mjesečeva letjelica”, lansiran je 14. srpnja iz Sriharikote. Misija je uslijedila nakon neuspjelog pokušaja 2019. godine da se rover spusti na Mjesec i provede znanstvene eksperimente.
Indijska svemirska istraživačka organizacija (ISRO) izjavila je: “Chandrayaan-3 označava značajan korak naprijed za indijsku znanost, inženjering i tehnologiju. Ovaj poduhvat simbolizira naš napredak u svemirskim istraživanjima.”
Ako slijetanje bude uspješno, to će dodatno potaknuti zanimanje i strast prema istraživanju svemira među mlađom generacijom. ISRO je istaknuo koliko je ovaj poduhvat važan za poticanje znanstvenog istraživanja i inovacija u zemlji.
U sklopu Chandrayaan-3 misije, šestokotačni rover opremljen je instrumentima koji će pružiti podatke o svojstvima lunarnog tla.
Prethodni indijski pokušaj slijetanja na južni pol Mjeseca 2019. godine završio je neuspjehom. Letjelica je uspješno ušla u lunarnu orbitu, ali je izgubila kontakt pri slijetanju. Nakon analize, utvrđeno je da je uzrok kvara bio softverski problem.
Međunarodna svemirska zajednica pažljivo prati sve pokušaje slijetanja na Mjesec. U travnju ove godine, japanska letjelica srušila se pri pokušaju slijetanja, a sličan incident dogodio se i izraelskoj letjelici 2019. godine.
S rastućom globalnom važnošću Indije, vlada premijera Narendre Modija želi pokazati svijetu zemljinu sposobnost u područjima sigurnosti i tehnologije.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr