kozmos.hr
Astronomija

Gravitacijski valovi: Nova avenija u potrazi za tamnoj tvari

Gravitacijski valovi kao nova avenija u potrazi za tamnoj tvari
objavljeno

U stalnoj potrazi za dešifriranjem misterija tamne tvari, detektori gravitacijskih valova ističu se kao inovativno i obećavajuće sredstvo, predstavljajući značajan pomak u našem razumijevanju svemira.

Tri svjetski priznate institucije – Tata Institut za Osnovna Istraživanja, Indijski Institut za Znanost i Sveučilište u Kaliforniji, Berkeley – predvodnici su revolucionarne metode za istraživanje tamne tvari. Kroz analizu gravitacijskih valova, njihov je cilj analizirati utjecaj neuhvatljive tamne tvari na neutronskim zvijezdama.

Neutronske Zvijezde i njihov Fenomen

Sulagna Bhattacharya iz TIFR-a, koja je na čelu objavljene studije u časopisu Physical Review Letters, donosi revolucionarnu tezu. Pretpostavlja se da se čestice tamne tvari u našoj galaksiji akumuliraju u neutronskim zvijezdama, formirajući gustu jezgru. Kada je čestica tamne tvari značajno masivna i nema svog antiparticula, ovakva jezgra može kolabirati, stvarajući minijaturnu crnu rupu – teza koja je izazovna za dokazivanje eksperimentalnim putem.

Prelazak iz Neutronske Zvijezde u Crnu Rupu

Za široki raspon masa čestica tamne tvari, ova inicijalna crna rupa mogla bi konzumirati svoju zvijezdu domaćina, pretvarajući je u crnu rupu ekvivalentne mase neutronske zvijezde. Ovaj proces izaziva sumnje u standardne teorije evolucije zvijezda, koje tvrde da crne rupe nastaju samo kada neutronske zvijezde dosegnu težinu veću od 2,5 sunčevih masa, sugerirajući reviziju našeg trenutačnog razumijevanja svemira.


Dr. Anupam Ray, koji je također ključna figura u ovoj studiji, ističe potencijalno otkriće da se zreli binarni sustavi neutronske zvijezde mogu transformirati u binarne sustave crnih rupa. Ako takva spajanja niske mase ostanu nezapažena, to postavlja nove granice za razumijevanje tamne tvari.

Uloga LIGO-a i Njihova Pionirska Otkrića

Nekolicina događaja koje je detektirao LIGO, kao što su GW190814 i GW190425, sugeriraju mogućnost postojanja objekata niske mase. Inspirirani radom Hawkinga i Zeldovicha iz 1960-ih, postoji spekulacija da ove crne rupe možda imaju praiskonsko podrijetlo, nastale kao rezultat rijetkih fluktuacija gustoće u ranim fazama svemira.

LIGO-ovi kontinuirani napori u potrazi za crnim rupama niske mase pokazali su se u skladu s nalazima Bhattacharyainog tima. Nejasna priroda ovih spojeva ne samo da mijenja naše razumijevanje čestične tamne tvari, već također postavlja izazove postojećim zemaljskim detektorima u pogledu detektiranja teških čestica tamne tvari.

Budućnost Opservacija Gravitacijskih Valova

S obzirom na predviđene inovacije u detektorima gravitacijskih valova, poput naprednog LIGO-a i Einsteinovog teleskopa, ovo istraživanje predviđa potencijalne metode koje će se primjenjivati u narednom desetljeću. Ove opservacije mogu produbiti naše razumijevanje interakcija teške tamne tvari, nadilazeći ograničenja suvremenih detektora tamne tvari. Otkriće egzotičnih crnih rupa niske mase moglo bi nam pružiti ključne uvide u pravu prirodu tamne tvari.

Prepoznajući već demonstrirane sposobnosti detektiranja crnih rupa i gravitacijskih valova koje je predvidio Einstein, stručnjaci će uskoro možda igrati ključnu ulogu u razotkrivanju misterija tamne tvari.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.