Europska unija službeno je započela ambiciozni projekt jačanja svoje prisutnosti na globalnom satelitskom tržištu lansiranjem Iris³, najmodernije satelitske mreže. Osmišljena kao konkurencija servisima poput Starlinka Elona Muska i Amazonovog Project Kuipera, ova inicijativa obećava redefinirati digitalnu povezanost i sigurnosni krajolik Europe.
Iris³, zamišljena kao višeslojna mreža od gotovo 300 satelita, rezultat je suradnje javnog i privatnog sektora. S proračunom od 10,6 milijardi eura, sustav će pružati sigurnu i pouzdanu komunikaciju za vojne, obrambene i diplomatske svrhe. Osim toga, projekt će zadovoljiti civilne potrebe poput odgovora na prirodne katastrofe, povezivanja udaljenih područja i komercijalnog pristupa širokopojasnom internetu.
Potpredsjednica Europske komisije Henna Virkkunen naglasila je važnost Iris³ projekta, izjavivši: “Ova moderna konstelacija zaštitit će našu ključnu infrastrukturu, povezati naša najudaljenija područja i povećati stratešku autonomiju Europe.”
Projekt funkcionira kao javno-privatno partnerstvo, okupljajući neke od vodećih europskih tvrtki u zrakoplovstvu i tehnologiji. Potpisan je 12-godišnji ugovor o koncesiji sa SpaceRISE-om, konzorcijem predvođenim Eutelsatom (Francuska), Hispasatom (Španjolska) i SES-om (Luksemburg). Ostali partneri uključuju OHB, Airbus Defense and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange i Hisdesat.
Performanse i strateški ciljevi
Unatoč manjem broju satelita u usporedbi s konkurentima, Iris³ je osmišljen kako bi postigao konkurentne performanse zahvaljujući višeslojnom pristupu. Prema EU dužnosnicima, ova konfiguracija omogućuje učinkovitost usporedivu s 1.000 Starlink satelita.
Sva zemaljska infrastruktura nalazit će se unutar Europe, osiguravajući sigurnost podataka i operativnu neovisnost. Kontrolni centri planirani su u Luksemburgu, Francuskoj i Italiji. Sustav bi trebao biti potpuno operativan do 2030., što predstavlja značajnu prekretnicu u tehnološkom i strateškom razvoju Europe.
Više od polovice financiranja projekta osigurava EU, dok privatni investitori doprinose s 4,1 milijardu eura, a Europska svemirska agencija (ESA) s 550 milijuna eura.
Iris³ je treći veliki svemirski projekt EU-a, nakon sustava satelitske navigacije Galileo i programa promatranja Zemlje Copernicus. Zajedno, ovi projekti naglašavaju posvećenost Europe održavanju snažne prisutnosti u svemirskom sektoru dok se suočava s modernim izazovima povezivanja.
Povjerenik EU-a za obranu i svemir Andrius Kubilius pozdravio je pokretanje projekta, izjavivši: “Iris³ pokazuje odlučnost Unije i predanost jačanju globalnog položaja Europe u svemiru, kako u pogledu sigurnosti, tako i konkurentnosti, na dobrobit naših vlada, poduzeća i građana.”
Kako raste potražnja za brzim satelitskim povezivanjem, posebno u slabije pokrivenim regijama, projekt Iris³ pozicionira Europu kao ključnog igrača na izrazito konkurentnom svemirskom tržištu.