kozmos.hr
Tehnologija

Eksperimentalni pogon spreman za lansiranje u svemir

objavljeno

Dr. Charles Buhler, dugogodišnji znanstvenik NASA-e s bogatim iskustvom u elektrostatici, tvrdi da je njegov patentirani eksperimentalni pogon ‘bez goriva’ napokon spreman za lansiranje u svemir.


Teorija kvantizirane inercije

Dr. Buhler, tvorac ove tehnologije, vjeruje da bi sustav pogona mogao predstavljati praktičnu verziju teorije kvantizirane inercije, koju je prvi predložio profesor Mike McCulloch sa Sveučilišta Plymouth. Teorija je naišla na kritike jer navodno krši Newtonov treći zakon gibanja.

Kontroverzna tehnologija, o kojoj je portal The Debrief izvijestio u travnju, privatno je vlasništvo tvrtke Exodus Propulsion Technologies i nije povezana s NASA-om.

Nakon gotovo deset godina istraživanja, dizajna i testiranja, dr. Buhler i njegov tim uvjereni su da su verificirali sile koje nazivaju “Exodus Effect™” na “skoro svaki mogući način na Zemlji.” Posljednji korak za službeno dokazivanje valjanosti njihovog otkrića je slanje pogonske jedinice u svemir.


“Učiniti ćemo sve što je moguće u vakuumskim komorama ovdje na Zemlji. Testirali smo je na sve moguće načine, ali prava potvrda je vidjeti kako se kreće u svemiru,” rekao je dr. Buhler u opsežnom intervjuu za The Debrief. “To je ključ.”

Propulzijski pogoni bez goriva u svemiru

Nakon brojnih odgoda, sličan uređaj nazvan Quantum Drive uspješno je lansiran u svemir prošlog studenog. Međutim, kvar na komponenti satelita, koja nije bila povezana s pogonom, ometao je taj pokušaj. Do danas, niti jedan od pogona bez goriva, za koje fizičari tvrde da ne bi trebali raditi, nije bio testiran u svemiru, uključujući zloglasni EMDrive, za koji dr. Buhler vjeruje da bi njegovo djelo moglo objasniti.

“Ideja krši ne samo Newtonov treći zakon gibanja,” napisao je astrofizičar s Rochester Institute of Technology, Brian Koberlein, u članku za Forbes iz svibnja 2017. “Krši i specijalnu relativnost, opću relativnost i Noetherov teorem. Budući da su to sve dobro testirane teorije koje čine temelj bezbroj drugih teorija, njihovo kršenje bi potpuno preokrenulo svu modernu fiziku.

“Postoje pravila koja uključuju očuvanje energije,” uzvratio je dr. Buhler u izjavi za The Debrief u travnju, “ali ako se pravilno izvedu, mogu se generirati sile kakve čovječanstvo dosad nije vidjelo.”

“Te sile ćemo koristiti za pokretanje objekata u narednih 1.000 godina,” rekao je dr. Buhler.

“Dok se ne pojavi nešto novo.”

Novi video prikazuje kako tehnologija (navodno) radi

Uz nekoliko testnih videozapisa na web stranici tvrtke, tim Exodus Propulsion Technologies nedavno je omogućio Timu Venturi, domaćinu i suosnivaču Konferencije o alternativnim pogonima (organizacija koju je The Debrief jednom nazvao “Najekskluzivniji (i najčudniji) klub protiv gravitacije na svijetu”), da snimi seriju testova uživo u laboratoriju Exodus-a na Floridi.

Prema Venturi, film prikazuje dva neuspješna testa, jedan uspješan test i ubrzanu verziju para prethodno dovršenih testova kako bi se prikazao dramatičniji primjer Exodus Effecta.


“Želio sam pokazati neuspješne testove i onaj uspješan, kako bi ljudi shvatili koliko je ovo teško,” rekao je Ventura za The Debrief.

Uz video, Ventura je također proveo brojne intervjue s dr. Buhlerom i njegovim kolegama, svi dostupni na APEC YouTube kanalu.

Konstrukcija i Materijali Pogonskih Uređaja

Kada je The Debrief zatražio da objasni konstrukciju uređaja prikazanih u uspješnom testnom videu, dr. Buhler je rekao da testni modeli njegovog tima koriste osnovne materijale i ne zahtijevaju egzotične ili skupe rijetke zemaljske metale. Zapravo, jedan od najvrednijih komponenti u originalnim dizajnima pogona je obični stiropor.

“Većina videozapisa koje ćete vidjeti su stiroporni pogoni,” objasnio je dr. Buhler. “Imaju asimetrične kapacitivne ploče. Obuhvaćamo ih stiroporom.”

Obuhvaćanje pogonske mase stiroporom ne samo da smanjuje ionizacijski vjetar, nego prema dr. Buhleru, svestrani i niskobudžetni materijal može izdržati visoke napone koje zahtijevaju zračni pogoni. Drugi lagani materijali mogu izazvati iskrenje pri tim visokim naponima, što može uzrokovati neuspjeh eksperimenta i oštećenje testnog modela.

“Stavljate oko 30, 40 tisuća volti na ove uređaje, i jednostavno ne želite da probiju,” rekao je dr. Buhler za The Debrief. “Dakle, stiropor pomaže u sprječavanju tog proboja. Također štiti zrak od proboja i stvaranja ionizacijskog vjetra. Ne želimo ionizacijski vjetar. Ne želimo razbijati plin, ne želimo izazvati iskrenje.

Dr. Buhler je rekao da je stiropor također vrlo lagan, što je posebno korisno u zemaljskim testovima.

“Kada pokušavate postići gibanje, želite što manju masu,” objasnio je.

Važno je napomenuti da konfiguracije pogona koje su testirali u vakuumskim komorama, koje najbolje simuliraju uvjete u svemiru, nisu sadržavale stiropor. To je zato što je taj materijal notorno teško koristiti u tim uvjetima. “Mislim da eksplodira,” rekao je dr. Buhler s osmijehom.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.