Duboko unutar Zemljinog plašta nalaze se dvije neobične strukture – gromade kontinentalnih razmjera. Jedna se struktura nalazi ispod Afrike, a druga na dijametralno suprotnoj strani, ispod Tihog oceana.
Kontinentalne gromade u plaštu objašnjavaju vulkansku aktivnost
Novo istraživanje otkriva da se struktura ispod Afrike proteže vrlo blizu površini te da je nestabilnija od gromade ispod Pacifika. Ova razlika bi u mogla objasniti zašto je kora ispod Afrike nestabilna i zašto je kontinent doživio toliko velikih erupcija supervulkana tijekom stotina milijuna godina. “Nestabilnost može imati mnogo utjecaja na površinsku tektoniku, kao i na potrese i supervulkanske erupcije”, rekao je Qian Yuan, diplomirani suradnik za geologiju na Državnom sveučilištu Arizona (ASU) koji je vodio istraživanje.
Kontinentalne gromade u plaštu poznate su kao „veliki predjeli niske brzine smicanja“ (eng. large low-shear-wave-velocity provinces – LLSVP). Kada seizmički valovi od potresa putuju kroz rečene zone dubokog plašta, oni usporavaju. Usporavanje ukazuje da postoji neko odstupanje u gustoći i temperaturi na tom mjestu.
Kako su nastali ‘podzemni kontinenti’?
Znanstvenici i dalje pokušavaju odgovoriti na pitanje o porijeklu kontinentalnih gromada u Zemljinom plaštu. Postoje dvije hipoteze: jedna je da se sastoje od nakupina kore koja je došla sa Zemljine površine; druga je da se radi o ostacima oceana magme koji je možda postojao u donjem plaštu tijekom rane Zemljine povijesti. Kako se ovaj ocean magme hladio i kristalizirao, možda je iza sebe ostavio područja koja su gušća od ostatka plašta.
Yuan i njegov savjetnik, docent geodinamike na ASU, Mingming Li, ispitali su 17 globalnih skupova podataka o seizmičkim valovima kako bi odredili visinu svake strukture. Ukupno, pacifička se struktura proteže na 700 do 800 km od granice između jezgre i plašta, dok se afrička proteže na oko 1.600 do 1.800 km.
https://kozmos.hr/tektoniku-na-zemlji-mozda-pokrece-odnos-sa-suncem-i-mjesecom/
Nestabilnost strukture može dovesti do raspada kontinenta
Istraživači su pomoću računalnog modeliranja nastojali pronaći u čemu je razlika između ovih dviju struktura. Na visinu strukture utječe gustoća i viskoznost okolnog plašta (lakoća kojom se stijene plašta mogu deformirati). Afrička struktura je manje gusta i nestabilnija, smatra Yuan. Njena nestabilnost može imati velike posljedice za Zemljinu površinu. LLSVP-ovi mogu uzrokovati dizanje materijala plašta koji potiču erupcije supervulkana, jake potrese, a možda čak i raspad kontinenta, objašnjava Yuan.
Veza između afričke strukture i velikih erupcija jasno je vidljiva. U radu objavljenom 2010. u Nature-u, otkriveno je da se u posljednjih 320 milijuna godina 80% ogromnih erupcija plaštnih stijena dogodilo točno iznad granice afričke strukture.
https://kozmos.hr/tajanstvena-unutrasnjost-zemlje/
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.