Astronomi su potvrdili otkriće dviju novih egzoplaneta u sustavu zvijezde HD 35843, udaljene i tihe G-patuljaste zvijezde koja po mnogočemu nalikuje našem Suncu. Iako je riječ o objektu siromašnom metalima, upravo je njegova posebna svjetlosna krivulja privukla pažnju znanstvenika. Sada, zahvaljujući kombinaciji svemirskih i zemaljskih mjerenja, potvrđeno je postojanje dviju planeta — jedan od njih spada među najhladnije koje je dosad otkrila misija TESS.
NASA-in satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), pokrenut s ciljem otkrivanja egzoplaneta u orbiti najsvjetlijih i najbližih zvijezda, do sada je prepoznao više od 7.600 kandidata, od kojih je 622 potvrđeno naknadnim promatranjima. Jedan od njih je i objekt TOI 4189, odnosno HD 35843, koji je između 2018. i 2022. godine zabilježen s karakterističnim signalom prolaska planeta ispred zvijezde. Upravo taj signal bio je ključ za novo otkriće.
Dvije nove egzoplanete: super-Zemlja i svijet nalik Neptunu
Naknadna spektroskopska i radijalna mjerenja provedena sa Zemlje, a koje je vodila Katharine Hesse s MIT-a, otkrila su da se oko ove zvijezde ne okreće samo jedan nego dva planeta. Prvi, HD 35843 c, ima 2.5 puta veći promjer i više od 11 puta veću masu od Zemlje. Gustoća mu iznosi oko 3.8 g/cm³, a orbitu oko svoje matične zvijezde završi svakih 46.7 dana, na udaljenosti od 0.25 astronomskih jedinica. S procijenjenom ravnotežnom temperaturom od samo 479 K, ubraja se među najhladnije egzoplanete otkrivene putem TESS-a.
Drugi planet, HD 35843 b, nije zabilježen metodom tranzita, već putem radijalnih brzina. Nalazi se znatno bliže zvijezdi, na udaljenosti od samo 0.088 AU, s orbitom koja traje nešto manje od 10 dana. Masa mu je procijenjena na najmanje 5.84 Zemljine mase.
Na temelju fizičkih karakteristika, znanstvenici klasificiraju HD 35843 b kao super-Zemlju, dok je HD 35843 c vjerojatno takozvani sub-Neptun — potencijalno vodeni svijet ili stijenski planet s gustim omotačem vodika. Još uvijek nije moguće sa sigurnošću reći kakav mu je točno sastav.
Zvijezda domaćin, HD 35843, ima efektivnu temperaturu od 5.666 K i metalnost od -0.27. Stara je oko 2.5 milijarde godina i predstavlja jednu od zanimljivijih meta za buduće atmosferske analize.
Posebno je zanimljivo što HD 35843 c ima visoku transmisijsku spektroskopsku metriku (TSM), što ga čini idealnim kandidatom za daljnja istraživanja pomoću svemirskog teleskopa James Webb (JWST). Cilj je utvrditi kemijski sastav njegove atmosfere i time steći dublji uvid u tipove svjetova koji se nalaze izvan našeg Sunčevog sustava.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.