kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Dva izgubljena grada na Putu svile ponovno otkrivena u Srednjoj Aziji
Znanost

Dva izgubljena grada na Putu svile ponovno otkrivena u Srednjoj Aziji

Složeni lidar prikaz Tugunbulaka. Autor slike SAIElabJ. BernerM. Frachetti.
objavljeno

Po prvi put, arheolozi su upotrijebili lidar tehnologiju pomoću dronova u Srednjoj Aziji kako bi otkrili zadivljujuće detalje o dva nedavno dokumentirana trgovačka grada smještena visoko u planinama Uzbekistana. Gradovi, udaljeni svega 5 kilometara jedan od drugog, pružili su značajne uvide u povijest i urbani razvoj ove regije. Osim toga, otkrića su bacila novo svjetlo na davno zaboravljene trgovačke centre koji su igrali ključnu ulogu na Putu svile.

Tim istraživača, predvođen profesorom arheologije Michaelom Frachettijem sa Sveučilišta Washington u St. Louisu i Farhodom Maksudovom, direktorom Nacionalnog centra za arheologiju u Uzbekistanu, koristio je ovu naprednu tehnologiju kako bi mapirao veličinu i raspored srednjovjekovnih gradova na velikim nadmorskim visinama.

Drevni gradovi skriveni u planinama

Dva novo otkrivena grada, Tashbulak i Tugunbulak, nalazila su se na nadmorskim visinama između 2.000 i 2.200 metara, što je usporedivo s visinom Machu Picchua u Peruu. Ove visine čine ih izvanrednim primjerima urbanizma u planinskim uvjetima. Tashbulak, manji od dva grada, prostirao se na 12 hektara, dok je Tugunbulak obuhvaćao čak 120 hektara.


“Tugunbulak je jedan od najvećih gradova u regiji iz tog vremena. Ovi gradovi bili su važna urbana središta u Srednjoj Aziji, posebno kada se izlazilo iz nizinskih oaza prema zahtjevnijim planinskim predjelima,” rekao je Frachetti.

Gradovi su bili strateški smješteni kao ključna trgovačka središta na Putu svile, opovrgavajući uvriježeno mišljenje da planine predstavljaju prepreku trgovačkim rutama. Umjesto toga, čini se da je upravo planinski teren poticao gospodarski razvoj zahvaljujući obilju resursa poput stoke i rudarstva.

Prema Maksudovu, nomadski pastiri koji su naseljavali Tugunbulak prije više od tisuću godina razvili su jedinstvenu i neovisnu kulturu. “Ovo naselje imalo je složenu urbanu strukturu i specifičnu materijalnu kulturu, koja se bitno razlikovala od sjedilačkih zajednica u nizinskim predjelima,” objasnio je Maksudov.

Lidar tehnologija i arheološki iskoraci

Lidar tehnologija, koja se često primjenjuje u arheološkim istraživanjima za otkrivanje skrivenih struktura ispod guste vegetacije, omogućila je izuzetno detaljne skenove ovih gradova smještenih u sušnim predjelima Uzbekistana.

Snimke visoke rezolucije otkrile su niz detalja poput trgova, utvrda, cesta i stambenih područja, pružajući uvid u zajednice koje su cvjetale na ovim visokim nadmorskim visinama od 6. do 11. stoljeća.

“Zahvaljujući političkoj podršci i dozvolama koje smo dobili od lokalnih partnera i vlade, uspjeli smo koristiti dronove u Uzbekistanu i doći do ovih otkrića,” izjavio je Frachetti u priopćenju. Ove snimke pružile su neke od najpreciznijih prikaza arheoloških nalazišta ikada objavljenih, omogućivši neviđenu razinu računalne analize.

Istraživači sa Sveučilišta Washington analizirali su podatke prikupljene lidar tehnologijom koristeći napredne računalne algoritme, koji su predviđali arhitektonske rasporede i automatski mapirali milijune linija, otkrivajući drevne gradove koji bi inače ostali nevidljivi golim okom.

Bogata povijest Puta svile

Gradovi Tashbulak i Tugunbulak nisu bili samo udaljene utvrde, već ključni dijelovi goleme mreže Puta svile.

Prva iskopavanja u Tugunbulaku otkrila su utvrdu okruženu zemljanim zidovima debljine tri metra, što ukazuje na značajnu obrambenu strukturu. Nadalje, pronađeni dokazi o industrijskoj aktivnosti, poput radionice za preradu željezne rude u čelik, dodatno naglašavaju gospodarski značaj ovog grada. Frachetti je naglasio da ova otkrića pokazuju kako Srednja Azija nije bila samo prolaz između Kine i Zapada, već ključni igrač u političkim i ekonomskim procesima koji su oblikovali regiju.


“Put svile nije bio samo o krajnjim točkama poput Kine i Zapada. Srednja Azija bila je srce mreže koja je poticala inovacije i razvoj,” rekao je Frachetti.

Ova su otkrića rezultat kombinacije tradicionalnih arheoloških metoda i suvremene lidar tehnologije, pružajući detaljan uvid u urbani razvoj ovog često zanemarenog dijela svijeta. Frachetti i njegov tim planiraju proširiti svoja istraživanja primjenom istih metoda kako bi istražili i druga visinska naselja duž Puta svile. “Ova metoda mogla bi preoblikovati naše razumijevanje urbanog razvoja srednjovjekovne Azije,” zaključio je Frachetti.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.