kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Drevni egipatski grad star 3400 godina otkriven u pijesku skriva ime zaboravljene princeze
Znanost

Drevni egipatski grad star 3400 godina otkriven u pijesku skriva ime zaboravljene princeze

Grafička ilustracija iskopavanja drevnog grada.
objavljeno

Na sjeveru Egipta, pod slojevima pijeska između Sredozemnog mora i jezera Mariout, arheolozi su naišli na iznimno otkriće — ostatke dosad nepoznatog drevnog egipatskog grada starog oko 3400 godina. Ono što su godinama smatrali grčko naselje, sada se pokazalo kao važno uporište iz razdoblja Novog kraljevstva, moguće izgrađeno još za vladavine Akhenatona, a kasnije prošireno u vrijeme Ramzesa II.

Neočekivani pronalazak između mora i pustinje

Lokalitet Kom el-Nugus, smješten 43 kilometra zapadno od Aleksandrije, bio je dugo poznat kao helenistička nekropola. No dok su stručnjaci proučavali grčke ostatke, otkriveni su temelji izrađeni od blata karakterističnog za egipatsku gradnju iz razdoblja između 1550. i 1070. pr. Kr. Time je potvrđeno da je ovo najstarije egipatsko naselje sjeverno od jezera Mariout, čime se piše novo poglavlje egipatske povijesti.

Iako još nije jasno koliko se grad prostirao, pronađena ulica s odvodnim sustavom i organiziranom urbanističkom strukturom upućuje na planski izgrađeno naselje znatne veličine. Među ostacima nalaze se i tragovi hrama koji je, prema zapisima, dao izgraditi Ramzes II, kao i privatne pogrebne kapelice koje spominju vojno osoblje — što sugerira da je naselje moglo imati vojnu funkciju i bilo zaštićeno utvrdom.

Amfora s kraljevskim imenom otkriva zaboravljenu priču

Najintrigantniji nalaz do sada je fragment amfore s utisnutim imenom Merytaton, najstarije kćeri faraona Akhenatona i slavne kraljice Nefertiti. Merytaton je živjela u vrijeme kada je njezin otac pokušao uvesti radikalnu religijsku reformu usmjerenu isključivo na štovanje Atona — sunčevog diska. Nakon njegove smrti, njezin brat Tutankamon vratio je Egipat tradicionalnim bogovima, a sama Merytaton s vremenom je nestala iz službenih zapisa.

Prema voditelju iskapanja, arheologu Sylvainu Dhenninu iz francuskog CNRS-a, amfora je vjerojatno dolazila s kraljevskog imanja, a vinogradi iz kojih je potekla mogli su biti pod vojnom zaštitom na samom rubu egipatske civilizacije prema pustinji.

Ovo otkriće potpuno mijenja ono što smo dosad mislili o Egipćanima na sjeveru zemlje — pokazuje da su ovdje bili stoljećima prije nego što su stigli Grci. A kako iskapanja napreduju, sve je jasnije da ovaj zaboravljeni grad skriva priče i imena koja su stoljećima čekala da ponovno izađu na svjetlo dana.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.